Christian Danowicz. Z kraju Astora Piazzolli do kraju Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:40
- Argentynę opuściłem w wieku trzech lat. Wychowałem się we Francji. Przez kilka lat studiowałem na konserwatorium w Tuluzie. Dużo się nauczyłem, ale brakowało mi czystego warsztatu. W Paryżu czy Lyonie nazwisko każdego wykładowcy kończy się na "ski", "wicz" albo "ov", więc pomyślałem, że może lepiej wyjechać już na Wschód - mówił Christian Danowicz, polsko-argentyński skrzypek i dyrygent. 
Christian Danowicz
Christian DanowiczFoto: Lech Muszyński/PAP

Posłuchaj
59:08 2021_04_18 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Christianem Danowiczem, polsko-argentyńskim skrzypkiem, dyrygentem i pedagogiem (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Kaja Danczowska 1200 PAP.jpg
Kaja Danczowska: mama nauczyła mnie, jak wypoczywać nad morzem

Podróżując pociągiem po Europie Christian Danowicz w końcu trafił do Polski, tu poznał dziewczynę i postanowił osiąść na stałe. - Dzięki mojej późniejszej żonie poznałem profesor Julię Jakowicz. Miała chęć i cierpliwość, żeby zająć się właśnie tymi rzeczami, których wtedy potrzebowałem. Bardzo dużo jej zawdzięczam. To również dzięki niej miałem zaszczyt współpracować przez 2 lata z prof. Krzysztofem Jakowiczem. Wszystko czego brakowało mi podczas edukacji we Francji znalazłem w Warszawie na UMFC - podkreślał gość Dwójki.

Po przyjeździe do Polski Christian Danowicz nie znał w ogóle języka. - Na początku to był szok. Kluczem do wszystkiego jest jednak motywacja. Tak bardzo mi zależało, że zdawać do, wtedy jeszcze, Akademii Muzycznej w Warszawie. To był chyba pierwszy rok po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jako obywatel UE mogłem studiować za darmo pod warunkiem posiadania certyfikatu B1 z polskiego, co wtedy wydawało mi się absolutnie nieosiągalne. Udało się dzięki bardzo intensywnej nauce, ćwiczyłem chyba jeszcze bardziej niż na skrzypcach - wspominał.

***

Christian Danowicz urodził się w 1983 r. w Buenos Aires, w Argentynie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 4 pod okiem swojego ojca, Enrique Danowicza, skrzypka i pedagoga. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie (Francja), które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Gillesa Colliarda. W roku 2010 otrzymał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów. Na tej samej uczelni ukończył studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno–operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja.

Czytaj także:

Jest laureatem III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. T. Wrońskiego w Warszawie (2009), na którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu oraz dla najlepszego studenta UMFC w Warszawie. W roku 2010 otrzymał I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej podczas festiwalu Duxbury Music Festival w USA.

Od 2010 r. Christian Danowicz jest koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje również jako solista i dyrygent.

Pedagog z Fryderykiem

W 2014 r. uzyskał stopień doktora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie obecnie prowadzi klasę skrzypiec. W 2017 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, a od 2019 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Christian Danowicz jest dwukrotnym laureatem Fryderyka za płyty "Made in Poland" (2018) oraz "Supernova" (2019).

(na podstawie opisu ze strony Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Christian Danowicz (skrzypek, dyrygent, koncertmistrz, pedagog)

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

DCz #548 Skrzypce, skrzypce, skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 13:00
Mieczysław Stoch i Marcin Zgliński wspominają troje wirtuozów skrzypiec, którzy odeszli w 2020 roku: Camillę Wicks (1928-2020), Idę Haendel (1928-2020) oraz Ivry'ego Gitlisa (1922-2020).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypce po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 23:00
W kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów" Łukasz Borowicz ponownie przyglądał się roli, jaką skrzypce pełnią w orkiestrze.
rozwiń zwiń