Kaja Danczowska: mama nauczyła mnie, jak wypoczywać nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:37
- Jak jeździłam z mamą nad morze, to w ogóle nie wykorzystywałam tego. Byłam zdenerwowana, bez przerwy musiałam ćwiczyć, bo za chwilę jakiś koncert, uciekałam. Ale mama trzymała tutaj posterunek. Zawsze na piachu, zwinięta w kłębek, trzęsła się z zimna, ale ostatnia schodziła z plaży. To było imponujące, teraz dopiero to widzę - mówiła znakomita skrzypaczka.
Kaja Danczowska
Kaja DanczowskaFoto: PAP/Marcin Gadomski

Posłuchaj
105:26 2020_07_26 10_00_26_PR2_Cafe_Muza.mp3 Wakacyjny spacer brzegiem morza w towarzystwie skrzypaczki prof. Kai Danczowskiej (Cafe Muza/Dwójka

 

Arkadiusz Kubica.jpg
Arkadiusz Kubica: pociąga mnie wspólne granie

Kaja Danczowska naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat, pod kierunkiem Jana Sasicy, a następnie Eugenii Umińskiej. Ukończyła również kurs mistrzowski w Konserwatorium w Moskwie u Dawida Ojstracha, a także kurs prowadzony przez Ruggiero Ricciego.

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Konkursu Skrzypcowego im. Alberto Curciego w Neapolu, Wykonań Muzycznych w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Radiowego w Monachium, czy Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.

W 2014 roku, z okazji 50-lecia debiutu estradowego, ukazał się 7-płytowy album z archiwalnymi wykonaniami z całego dorobku skrzypaczki. W roku 2015 płyta została nagrodzona statuetką Fryderyka w kategorii Album roku recital solowy.

W audycji odwiedziliśmy prof. Kaję Danczowską w Brzeźnie koło Gdańska, gdzie od 13 lat spędza wakacje. Wybraliśmy się wspólnie na spacer brzegiem morza. Motywem przewodnim rozmowy była przyroda i natura, które to wątki okazały się nadspodziewanie bliskie sprawom muzyki i sztuki wiolinistycznej...

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Kaja Danczowska (skrzypaczka)

Data emisji: 26.07.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Viviane Hagner: muzyka kameralna przemawia w sposób najgłębszy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 21:00
- Wydaje mi się, że każdy rodzaj muzykowania jest muzyką kameralną. Mam na myśli fakt nieustającej komunikacji, a gatunek muzyczny jest tu chyba drugorzędny. Z całą pewnością muzyka kameralna jest najbardziej bezpośrednim sposobem wymiany muzycznych myśli - mówiła w Dwójce słynna niemiecka skrzypaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Kubica: pociąga mnie wspólne granie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 13:00
- Znalezienie własnej ścieżki w życiu, to niezwykle ważne. Im szybciej młody człowiek ją znajdzie, tym dalej może nią zajść - mówił gość niedzielnej Cafe "Muzy", znakomity skrzypek związany z Kwartetem Śląskim.
rozwiń zwiń