Chopin i Jego Europa. "Tegoroczne hasło wpisuje się w kontekst ostatnich miesięcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 12:14
- To co najbliższe, stawało się dalekie. Musieliśmy rezygnować z tego, co dla nas ważna, a tzw. normalność, która wydawała się już dana nam raz na zawsze, wymykała się nam - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu "Chopin i Jego Europa", który rusza już 14 sierpnia pod hasłem "Tak daleko, tak blisko...".
Stanisław Leszczyński
Stanisław LeszczyńskiFoto: Krzysztof Kuczyk/Forum
Leonora Armellini.jpg
Wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia w Warszawie. Obok twórczości Chopina festiwal zaakcentuje "dalsze" związki jego twórczości z polskim Barokiem, jak również rezonans jego muzyki w twórczości kompozytorów XX wieku. Usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego.


Posłuchaj
89:12 2021_08_08 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa ze Stanisławem Leszczyńskim, dyrektorem Festiwalu "Chopin i Jego Europa" (Cafe "Muza"/Dwójka) 

- W tym roku jest wyjątkowa szeroka panorama, bo od 1611 roku do współczesności. Przykłady utworów, które pisane tak dawno okazują się wcale nie tak dalekie nam i wcale nie tak dalekie temu, co zawiera muzyka Chopina. I odwrotnie. Czasem to, co jest na wyciągnięcie ręki, jest znacznie odleglejsze, niż by się nam wydawało - podkreślał Stanisław Leszczyński.

Czytaj także:

Jak tłumaczył gość Dwójki, podtytuł "Tak daleko, tak blisko..." należy rozumieć zarówno poprzez kontekst stylistyczny, jak i gatunkowy. - Jeden rzut oka na program wyraziście nam pokazuje, że obracamy się od opery do bardzo intymnej formy wokalnej, jaką jest pieśń. Zresztą ten gatunek jest w tym roku niezwykle ciekawy, bo usłyszymy nawet zupełnie nieznane pieśni Koczalskiego (25 sierpnia - przyp. red.). A oprócz tego po raz pierwszy nasz wierny przyjaciel Christoph Prégardien pokaże się ze swoim synem Julianem, który zaczyna być na równi z ojcem śpiewakiem numerem 1 (21 sierpnia) - zapowiadał Stanisław Leszczyński.

XVII Festiwal "Chopin i jego Europa" będzie w całości transmitowany i retransmitowany na antenie Dwójki, patrona medialnego wydarzenia. Najbliższa transmisja już w sobotę, 14 sierpnia, kiedy to na inaugurację w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystawiona zostanie opera buffa Stanisława Moniuszki "Verbum nobile". Wśród wykonawców znajdą się znakomici soliści (Olga Pasiecznik, Stanisław Kuflyuk, Mariusz Godlewski, Adam Palka i Jan Martiník) oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Fabio Biondiego.

***

Stanisław Leszczyński to teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w Polskich Nagraniach (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego).

Jest pomysłodawcą, redaktorem i wydawcą płyt z muzyką polską z udziałem m.in. Artura Rubinsteina, Marthy Argerich, Fou Ts'onga, Stanisława Skrowaczewskiego i Jerzego Maksymiuka. W końcu: twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Stanisław Leszczyński otrzymał Nagrodę Specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

ProwadziłAndrzej Sułek

Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor Festiwal Chopin i Jego Europa, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, teoretyk muzyki)

Data emisji: 8.08.2021

Godzina emisji: 10.00

pg


Mecenas 
Czytaj także

Płyty z kolekcji Stanisława Leszczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:41
W porze lunchu w czasie wakacji Dwójka zaprasza na nowy cykl autorskich audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, znane postacie ze świata muzyki i kultury opowiadają o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji. Magia czarnego krążka i blask kompaktowego dysku, nagrania stare i nowe, fonograficzne białe kruki i repertuarowe niespodzianki.
rozwiń zwiń