Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki: jesteśmy konsekwentni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 19:00
- Połączenie instrumentu melodycznego, czyli skrzypiec, z instrumentem, który znakomicie może mu towarzyszyć – akordeonem – wydało się nam dość naturalne. Zaczęliśmy dosyć nietypowo, bo na początku wybraliśmy sobie konkurs i dopasowaliśmy do niego repertuar, natomiast już od początku naszej współpracy wykorzystywaliśmy zarówno utwory skomponowane oryginalnie na ten skład, jak i transkrypcje - mówili w Dwójce skrzypaczka Karolina Mikołajczyk i akordeonista Iwo Jedynecki.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Siła w duecie

Grają razem od 2013 roku, tworząc jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia.

- Jesteśmy na pewno jednym z nielicznych takich duetów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wydaje mi się również, że jesteśmy w tym po prostu dość konsekwentni. To znaczy, bardzo skrupulatnie wszystko planujemy i faktycznie od 2013 roku cały czas staramy się działać, budować coraz trudniejszy i bardziej wymagający repertuar, właściwie od baroku do XX i XXI wieku - podkreślali Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki.

Skrzypce pożenione z akordeonem

Punktem wyjścia do budowania swojego repertuaru często były dla gości Dwójki konkursy, w których brali udział. Iwo Jedynecki jako przykład wymienił Sonatę Césara Francka. Inną muzyczną wizytówką duetu są Wariacje Golbergowskie Jana Sebastiana Bacha.

- Mariaż dwóch instrumentów: jednego z najstarszych, czyli skrzypiec, i jednego z najmłodszych, czyli akordeonu, wydaje się nam wyjątkowo interesujący, jeśli chodzi o prezentację muzyki dawnej, gdzie akordeon potrafi bardzo dobrze spoić się ze skrzypcami - tłumaczył Iwo Jedynecki.

- Tworząc taki duet, takie niespotykane dotąd w tym kontekście zestawienie instrumentalne, staramy się pokazać tę wielobarwną muzykę, jej różnorodność, wykorzystując możliwości brzmieniowe, jakie dają akordeon i skrzypce - dodała Karolina Mikołajczyk.

Posłuchaj
59:54 2022_02_13 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (Cafe "Muza"/Dwójka) 

*** 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to laureaci pierwszych nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu Emanacje Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w salach koncertowych wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Chinach, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych. 

Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Duet chętnie wykonuje również muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi.

Ich wykonania określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie, dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Jedyneckiego.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Goście: Karolina Mikołajczyk (skrzypaczka) i Iwo Jedynecki (akordeonista)

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Wirtuoz akordeonu Rafał Łuc

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 07:00
Jednym z najbardziej zadziwiających wydarzeń ostatniego festiwalu Sacrum Profanum (wrzesień/październik 2019) był występ duetu akordeonistów Maciej Frąckiewicz - Rafał Łuc. Artyści wykonali wtedy utwór na 4 fortepiany Juliusa Eastmana "Evil Nigger" w aranżacji na akordeony wg Piotra Peszata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten niedoceniony akordeon

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 12:06
Za nami kolejne spotkanie z Waldemarem Malickim. Tym razem w roli głównej pojawił się akordeon, i to artystyczny!
rozwiń zwiń