Konstanty Andrzej Kulka: solista musi słuchać orkiestry [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 11:41
- Orkiestra jest wielkim tworem, złożonym z tak wielu ludzi, że czasami nie można ruszyć z miejsca nagle, tak jak solista akurat sobie zachce. Ja zawsze bardzo ostrożnie do tego podchodzę. Dlatego w zasadzie staram się interpretować utwory w sposób jak najbardziej naturalny - mówił w Dwójce Konstanty Andrzej Kulka, wirtuoz skrzypiec świętujący swoje 75. urodziny. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Koncerty z największymi mistrzami batuty

Podczas swej bardzo bogatej kariery Konstanty Andrzej Kulka - solista i kameralista, ale również pedagog i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - współpracował z wieloma znakomitymi dyrygentami. Na pierwszym miejscu z listy tych, którzy mieli na niego największy wpływ, skrzypek wymienił Witolda Rowickiego.

- Zajął się mną, gdy byłem bardzo młodym człowiekiem. W 1966 roku wygrałem konkurs w Monachium, mając 19 lat. Praktycznie od 1968 roku byłem już niemalże takim przyszywanym solistą Filharmonii Narodowej, jeździłem wszędzie na tournée. Witold Rowicki był wspaniałym dyrygentem. Jak to się czasem mówi, miał złotą rączkę, która była niesłychanie precyzyjna. Mogłem zamknąć oczy, grać swoje i wiedziałem, że zawsze wszystko będzie razem - wspominał gość Dwójki.

Spośród ważnych dla niego dyrygentów jubilat - podobnie jak obchodzący w tym tygodniu swoje 85. urodziny Program 2 Polskiego Radia - Konstanty Andrzej Kulka wymienił jeszcze Jerzego Katlewicza, Kazimierza Korda i Stanisława Skrowaczewskiego.

Posłuchaj
63:29 2022_03_06 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Urodzinowa rozmowa z Konstantym Andrzejem Kulką (Cafe "Muza"/Dwójka)

***

Konstanty Andrzej Kulka urodził się 5 marca 1947 w Gdańsku. Jak wspominał w jednej z rozmów, pochodzi z muzycznej rodziny. - Mój tata był śpiewakiem, a mama korepetytorką w Operze Bałtyckiej. Może dlatego od dziecka nie lubiłem fortepianu - żartował. - Po skrzypce sięgnąłem po raz pierwszy dosyć późno, bo w wieku ośmiu lat. A debiutowałem wokalnie jako... ministrant - wspominał w Dwójce początki swojej kariery.

Po raz pierwszy publicznie wystąpił w wieku 12 lat – 15 listopada 1959  w sali średniej szkoły muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, z recitalem, podczas którego wykonał utwory Mozarta, Młynarskiego, Corellego. Dochód z tego recitalu został przeznaczony na budowę 1000 szkół. Już jako 17-letni student wystąpił po raz pierwszy z orkiestrą symfoniczną i uzyskał dyplom z wyróżnieniem specjalnym na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.

W latach 1974-1981 zatrudniony był na etacie w Polskim Radiu. - To było bardzo miłe zadanie, to jasne. Miałem obowiązek nagrania określonej liczby minut w ciągu roku - opowiadał skrzypek. - Mieliśmy taki kwartet, gdzie był Jerzy Marchwiński na fortepianie, Roman Jabłoński na wiolonczeli, Stefan Kamasa na altówce.

Artystyczne życie Konstantego Andrzeja Kulki to także historia spotkań z legendarnymi dyrygentami, wielkimi muzykami i bogaty rozdział polskiej pedagogiki artystycznej. Zasiada również w jury wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Prywatnie jest ojcem znakomitej piosenkarki i autorki tekstów Gaby Kulki.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypek, pedagog)

Data emisji: 6.03.2022

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Konstanty Andrzej Kulka: na studiach bywałem rzadko

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 12:00
- Było ogłoszenie Romana Hausera: nie wolno grać z Kulką, on ma ćwiczyć - tak w audycji Cafe "Muza" Konstanty Andrzej Kulka wspominał czasy studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:00
Program 2 Polskiego Radia w środę (11 listopada) retransmitował wyjątkowe wydarzenie, które zostało zarejestrowane 8 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. W całości wypełniły je kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują jego niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
rozwiń zwiń