X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paganini oddałby mu swój smyczek?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 10:00
- Żeby grać Paganiniego wystarczy umieć grać na skrzypcach, żeby zagrać Lipińskiego, trzeba być artystą - mówił w Dwójce Andrzej Wróbel.
Audio
  • Wspomnienie o Karolu Lipińskim - skrzypku doskonałym
Karol Lipiński
Karol LipińskiFoto: wikipedia/domena publiczna

Słynny włoski muzyk zapytany, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie, odpowiedział: "Nie wiem kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce". Polak przyjaźnił się z Wagnerem, Schumannem. Opiekował się młodym Wieniawskim.

Karol Lipiński urodził się 1790 roku w Radzyniu Podlaskim na Lubelszczyźnie. Z tamtąd zaszedł w życiu bardzo daleko. Stanął na jednej scenie z Paganinim wywołując dyskusję który z nich jest lepszy!
Lipiński od wczesnego dzieciństwa zdradzał wybitne zdolności muzyczne. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia – początkowo od ojca Feliksa (kapelmistrza orkiestry w majątku Potockich). Potem we Lwowie przez pracował jako dyrygent i komponował.
Rzuca wszystko. Doskonali grę
W roku 1814 wyjechał do Wiednia, aby poznać sławnego wówczas niemieckiego skrzypka-wirtuoza Ludwika Spohra. Po tym spotkaniu postanowił obrać karierę koncertującego skrzypka. Porzucił pracę w teatrze i zajął się doskonaleniem gry.
Pod koniec października 1817 r. udaje się na koncerty do Włoch. Spotkał się tam z Paganinim w 1818 r. (wspólnie koncertowali wtedy dwukrotnie).
W latach 1819-1824 koncertował w Kijowie, Krakowie, Poznaniu, Berlinie, Lipsku i Wrocławiu, Wilnie, Krzemieńcu i Kamieńcu Podolskim. W tym czasie powstały liczne jego utwory.
Uszkodzone skrzypce. W Paryżu nie wystąpił?
W Lipsku sprawował stanowisko koncertmistrza w słynnej orkiestrze Gewandhaus. Stamtąd udał się do Paryża. Koncertował niewiele z powodu długiej naprawy uszkodzonych skrzypiec. Z Paryża przeniósł się z koncertami do Anglii (Londyn, Manchester).
W latach 1837-1839 poczynił starania o stanowisko koncertmistrza kapeli króla saskiego w Dreźnie, które otrzymał w 1839 r. Niemal do ostatnich dni swego życia działalność jego związana była z tym miastem. Tam spotkał geniuszy muzyki klasycznej, przyjaźnił się z Wagnerem i Schumannem.
Na starość wrócił w na Wschód. Zmarł w majątku Urłów koło Tarnopola.

Historię życia tego artysty przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".

usc/wikipedia commons

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młody Polak u progu wielkiej kariery

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 15:35
Bohaterem audycji będzie Jarosław Nadrzycki - 27-letni skrzypek, nagradzany na wielu międzynarodowych konkursach - Jarosław Nadrzycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiński był lepszy od Paganiniego!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:16
Tak twierdzi z pełnym przekonaniem Konstanty Andrzej Kulka, który właśnie wchodzi do studia by nagrać kompozycje genialnego polskiego skrzypka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykanckie wspominki – Stanisław Budzisz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:58
Pierwsze skrzypce zrobił z deseczki i końskiego włosia. – Brzęczały jak latające jaskółecki – opowiadał muzyk z Wysokina w rozmowie z Marią Baliszewską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joshua Bell o miłości do Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 17:53
- Polski kompozytor pisał na skrzypce piękne utwory, choć dziś nie wszyscy potrafią to docenić - opowiadał jeden z najznakomitszych współczesnych skrzypków świata.
rozwiń zwiń