Agata Sapiecha: muzyk powinien poruszać czułość w słuchaczu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 11:55
- Dużo wiemy na temat minionych epok dzięki muzykologom, dzięki poszukiwaniom i źródłom, które odnajdujemy, i jest w nich podkreślane, żeby przekazywać uczucia, ale - nie epatować swoimi uczuciami - mówiła w audycji Cafe "Muza" skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej Agata Sapiecha. 
Agata Sapiecha
Agata SapiechaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

  • Trwa Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej w Warszawie (10-17.07).
  • Letnia Akademia Muzyki Dawnej funkcjonuje na kulturalnej mapie Warszawy od 1992 roku.
  • Festiwal odbywa się na Zamku Królewskim, w Pałacu w Wilanowie, w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w warszawskich kościołach.

Dr hab. Agata Sapiecha jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, skrzypaczką, multiinstrumentalistką, specjalistką w dziedzinie muzyki dawnej, założycielką i dyrektorką Letniej Akademii Muzyki Dawnej

Simon Standage

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej funkcjonuje na kulturalnej mapie Warszawy od 1992 roku. Po 30 latach jeden z tworzących pierwsze akademie muzyk - prof. Simon Standage, skrzypek i dyrygent - powróci do Warszawy i otworzy tegoroczne wydarzenie. Będzie to jednocześnie jego pożegnanie w roli pedagoga. - Simon Standage przybył do Wilanowa, do Letniej Akademii, po raz pierwszy w 1994 roku - wspominała Agata Sapiecha.

Spełnione marzenie

To wydarzenie artystyczne łączy w sobie kurs polegający na prowadzeniu klas mistrzowskich oraz festiwal. Dziś odbywa się on w salach Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w warszawskich kościołach. - Po moich wieloletnich udziałach w kursach w Insbrucku – to była wielka inspiracja   marzyłam, żeby coś takiego zrobić - przyznała Agata Sapiecha.

Dziś zespół pedagogów Letniej Akademii jest nie tylko znakomity, ale także międzypokoleniowy. - Łączy nas poszukiwanie tego samego zrozumienia - podkreśliła skrzypaczka. - Tego, co przekazujemy, grając.

Czytaj też: 

Letnia Akademia Muzyki Dawnej promuje inicjatywy muzyczne w zakresie interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epok. Prowadzi zajęcia zespołowe: śpiew polifoniczny, muzyka kameralna i orkiestrowa, taniec historyczny. Akademia prowadzi warsztaty mistrzowskie, cykle wykładów muzykologicznych dotyczących zagadnień teoretyczno-historycznych oraz prezentacje historycznych instrumentów dla wszystkich uczestników kursu. Zwieńczenie działań Akademii stanowi cykl koncertów organizowanych we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Posłuchaj
59:25 2022_07_10 09_59_55_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z Agatą Sapiechą, skrzypaczką, multiinstrumentalistką, specjalistką w dziedzinie muzyki dawnej, założycielką i dyrektorką Letniej Akademii Muzyki Dawnej (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Audycja: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Agata Sapiecha (skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej)

Data emisji: 10.07.2022

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Agata Sapiecha: muzyk powinien znać antenata swojego instrumentu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 11:00
- Gra na instrumentach wcześniejszych dała mi pogląd na ewolucję instrumentu. Taka wiedza umożliwia odkrycie wielu rzeczy. Nie oznacza to, że wszyscy muszą zostawić instrumenty współczesne i grać tylko muzykę dawną, ale rozpoznanie skrzypiec, smyczka i ich idiomów dużo daje - mówiła słynna polska skrzypaczka i pedagog w audycji Cafe "Muza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Sapiecha: w pewnym sensie to była u nas muzyka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:00
- Muzyka, którą gramy to jest historycznie zgodne wykonawstwo. Gramy zgodnie z założeniami epoki, na właściwych dla epoki instrumentach, tych które uwzględnił kompozytor - mówiła Agata Sapiecha, dyrektorka artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń