Duet AbsoLutes: gitara barokowa i lutnia w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:30
AbsoLutes to zespół założony przez Marię Wilgos i Klaudynę Żołnierek, lutnistki i gitarzystki, specjalizujące się w grze na historycznych odmianach tych instrumentów. 

Zobacz wideo:

(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)

AbsoLutes skupiają się przede wszystkim na repertuarze renesansowym i barokowym. Są to duety oryginalnie napisane na lutnie barokowe, jak również własne transkrypcje muzyki instrumentalnej na dwie lutnie oraz na gitarę barokową i teorbę.

W repertuarze AbsoLutes znajdują się m.in. kompozycje włoskich mistrzów wczesnego baroku (A. Piccinini, G. G. Kapsberger), opracowania utworów na gitarę barokową solo (G. Sanz), opracowania polifonicznych kompozycji renesansowych, francuskie duety na lutnie barokowe (E. Gaultier, Ch. Mouton), jak również opracowania dzieł kompozytorów, którzy nie są kojarzeni z lutnią. AbsoLutes kształciły się jako duet pod okiem wybitnych pedagogów: Antona Biruli, Anny Kowalskiej oraz Rolfa Lislevanda.

Niemal wszystkie utwory, które zabrzmią podczas "Miejscówki z Dwójką" zostały opracowane przez duet. - Zazwyczaj pierwotny jest tekst na jeden z naszych instrumentów, a stworzyłyśmy partię na ten drugi. Repertuaru jest dużo, ale na wykonania solowe - zaznaczyła Klaudyna Żołnierek.

Maria Wilgos: duet AbsoLutes gra muzykę historyczną po swojemu >>>>

Zespół brał udział w licznych festiwalach i wydarzeniach muzycznych, m.in. w I Bydgoskim Festiwalu Scena Barokowa, w koncertach z cyklu Baroque Session w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, w Modoars 2014 Festival w Skopje, Forum Kameralnym Muzyki Dawnej w Poznaniu, w VI Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu, Czarnoleskim Festiwalu Sztuk w Janowcu oraz w Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

AbsoLutes współpracują również z solistami oraz z innymi zespołami kameralnymi i orkiestrami, wspomagając grupę basso continuo. Występowały m. in. z Laboratoire de la Musique, Intemperatą, Bianco Fiore, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz z Cappellą dell Ospedale della Pieta.

***

AbsoLutes: Klaudyna Żołnierek, Maria Wilgos

Program koncertu:

Klaudyna Żołnierek - "Preludium"
Ennemond Gaultier - "Canaries"
Denis Gaultier / Charles Mouton - "La belle homicide"
Jacques Gallot - "Les Castagnettes"

Giovanni Girolamo Kapsperger / AbsoLutes - "Toccata Arpeggiata", "Passacaglia"

Robert de Visée - "Preludium", "Allemande"
Robert de Visée - "La Mascarade"

Gaspar Sanz / AbsoLutes - "Folias"
Santiago de Murcia - "Marionas"
Gaspar Sanz / AbsoLutes - "Marizapalos", "Canarios"

***

"Miejscówkę z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (28.05) od godz. 19.00 na antenie, a także wideo na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

"Miejscówka" z Orianą Masternak. Od walca do stukotu końskich kopyt

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:50
- Jak pojawił się koncept karnawałowej "Miejscówki", to byłyśmy zachwycone. To, czego szukamy w muzyce najczęściej – to radość. Mam nadzieję, że będzie ją słychać - mówiła w "Poranku Dwójki" Oriana Masternak, współgospodyni najbliższej (15.01) "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: moją pasją jest rytm

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 19:00
- Muzyka barokowa opisuje świat człowieka, znaczenia tonacji, interwałów i tworzy naszą własną opowieść. Jest to bliskie ludzkiej naturze - mówiła na antenie Dwójki Martyna Pastuszka, skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
rozwiń zwiń