REKLAMA

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 11:00
- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Prof. Piotr Paleczny
Prof. Piotr PalecznyFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Podczas audycji Cafe "Muza" przenieśliśmy się - i to dosłownie - prosto na 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. W naszym plenerowym studiu, które stanęło w Parku Zdrojowym, wspominaliśmy minione edycje wydarzenia i rozmawialiśmy o tej bieżącej.

Piotr Paleczny na dyrektora

Naszym gościem był pianista Piotr Paleczny, który od 30 lat kieruje festiwalem. Jak przyznał, propozycja objęcia funkcji dyrektora artystycznego była dla niego sporą niespodzianką. Złożyli ją Kazimierz Działocha i Andrzej Merkur z festiwalowej fundacji podczas wspólnej kawy w hotelu Bristol w Warszawie.

- Totalne zaskoczenie propozycją wynikało z tego, że byłem przekonany, że panowie chcą zaproponować mi kolejny koncert. Nigdy nie zaświtała w moim umyśle ta myśl, że proponują mi objęcie funkcji dyrektora artystycznego - opowiadał Piotr Paleczny.

Nowe wyzwanie

Jak przyznał, na namysł nad odpowiedzią potrzebował około tygodnia, a jego obawy wynikały z konieczności pogodzenia nowych zadań z życiem koncertującego pianisty. Piotr Paleczny dodał też, że wcześniej nie miał doświadczeń związanych z zarządzaniem czy organizacją imprez.

- Doszedłem do wniosku, że może spróbuję, będzie to nowy rozdział w moim życiorysie - opowiadał. - Byłem dwadzieścia parę lat po Konkursie Chopinowskim, miałem sporo przyjaciół z kręgu muzyków czy organizatorów koncertów czy festiwali, więc mogłem podpatrzeć ich doświadczenie.

<<< Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie>>>

Pierwsza edycja Palecznego

Ze swoich dotychczasowych doświadczeń Piotr Paleczny skorzystał już na samym początku swojej pracy, organizując swoją pierwszą, a w historii wydarzenia - 48., edycję.

- 48. edycja polegała na tym, że zaprosiłem po prostu swoich przyjaciół z Konkursu Chopinowskiego, tego "mojego" konkursu z 1970 roku. To było najłatwiejsze wyjście z sytuacji, wszyscy oczywiście odpowiedzieli pozytywnie - wspominał.

Gwiazdy w Dusznikach-Zdroju

W tym roku odbywa się już 77. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, jej program jest niezwykle interesujący, a zaproszenie do Polski przyjęły największe gwiazdy światowej pianistyki. - Postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy - mówił Piotr Paleczny.

W piątek 5 sierpnia festiwal zainaugurował Bruce (Xiaoyu) Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Dziś natomiast (7.08) przed publicznością zaprezentują się bracia Lucas i Arthur Jussenowie. Koncert ten będzie transmitowany na naszej antenie po godz. 20.00.

Posłuchaj
59:44 2022_08_07 10_00_02_PR2_Cafe_Muza.mp3 Piotr Paleczny o 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Duszniki - tam każdy zna się na Chopinie

Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach, niemający jeszcze wówczas takiej nazwy, odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 roku. Zorganizowano go dla uczczenia 120. rocznicy koncertu Chopina w tym kurorcie. Wystąpiło dwoje artystów: Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka.

W ciągu dziesięcioleci swojego istnienia festiwale dusznickie przeszły bardzo piękną ewolucję. Początkowo odgrywały rolę propagatora wyłącznie dzieł Fryderyka Chopina i pianistów polskich. W tym sensie była to impreza krajowa o doniosłym znaczeniu, ponieważ Duszniki tworzyły forum, na którym nasi wirtuozi prezentowali swoje widzenie muzyki Chopina. Tutaj ścierały się poglądy estetyczne, pianistyczne preferencje, a jednocześnie krystalizacji ulegał styl interpretacyjny.

Dla występujących artystów Duszniki były zawsze wymagającą i specyficzną estradą; tutaj na Chopinie znał się każdy. Krytycy muzyczni i wytrawni melomani, uczestniczący w festiwalach każdego roku, nie przepuszczali niczego, co mogło obraz muzyki Chopina kalać. Stąd wykonawcy, poddawani ostrej ocenie, nie mogli liczyć na pobłażliwość audytorium. Zdarzało się, że nawet utytułowani artyści nie wytrzymywali ciśnienia tego miejsca i dawali występy słabe. Były więc załamania, ale czasem słuchacze byli świadkami wspaniałych uskrzydleń.

(wykorzystano materiały z www.festival.pl)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Piotr Paleczny (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Logo sponsora Logo sponsora