Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

  • W tegorocznym Konkursie Wieniawskiego udział weźmie trzydzieścioro czworo młodych skrzypaczek i skrzypków z całego świata
  • Polskę reprezentować będą: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk
  • W dwunastoosobowym jury zasiądzie m.in. Bartłomiej Nizioł, który był gościem audycji Cafe "Muza"
  • Przebieg Konkursu będzie relacjonowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Bartłomiej Nizioł to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, laureat wielu konkursów, w tym Konkursu Wieniawskiego (1991).

- Częściowo pochodzę z Poznania. W zasadzie od 12. roku życia byłem związany z tym miastem i w czasie konkursu odczuwałem to ogromne wsparcie kolegów, przyjaciół, nauczycieli, profesorów, dyrektorów szkół. To bardzo pomagało w przeżyciu tego bardzo ważnego wydarzenia - wspominał gość Cafe "Muza".

Laureat jurorem

Tym razem Bartłomiej Nizioł zasiądzie w jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Nie po raz pierwszy zresztą. W przeszłości już dwukrotnie pełnił tę funkcję.

Przesłuchania uczestników odbywać się będą, tradycyjnie, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Panuje tam specjalna atmosfera. Jest to sala bardzo przyjazna dla skrzypków. Ja tam zawsze akustycznie bardzo dobrze odbieram dźwięk skrzypiec. Gra się przyjemnie, niezależnie, czy z orkiestrą, czy z fortepianem, czy solo - podkreślał muzyk i pedagog.


Posłuchaj
60:14 2022_10_02 10_00_11_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z Bartłomiejem Niziołem, jurorem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Cafe "Muza"/Dwójka) 

16. Konkurs im. H. Wieniawskiego rozpocznie się już 7 października. Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych przez Jury Preselekcyjne w składzie Augustin Dumay (przewodniczący), Daniel Stabrawa (wiceprzewodniczący) i Madeleine Carruzzo znaleźli się reprezentanci takich krajów jak Austria, Chiny, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea, Holandia, Niemcy, Polska, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Do muzycznego turnieju zgłosiły się 224 osoby z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatkom i kandydatom postawiono wysokie wymagania w procesie aplikacji – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego.

Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco – podsumował rundę preselekcyjną przewodniczący Augustin Dumay.

[wykorzystano materiały organizatora - Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Bartłomiej Nizioł (skrzypek, pedagog, juror 16. Konkursu Wieniawskiego)

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 10.00

pg/kor

Czytaj także

Henryk Wieniawski – symbol doskonałości, piękna dźwięku i kultury interpretacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
Mówiono, że czarodziejską sztukę gry na skrzypcach odziedziczył po Paganinim. Grał już jako dziecko. Nazywano go Lisztem skrzypiec. Wszystkie jego koncerty przyjmowano z entuzjazmem. 31 marca obchodzimy 143. rocznicę śmierci wirtuoza skrzypiec i kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #631. Przed 16. Konkursem im. Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 15:38
- Tym wydaniem audycji otworzymy sobie mini cykl, składający się z dwóch części, który poświęcimy laureatkom i laureatom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń