DCz #631. Przed 16. Konkursem im. Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 15:38
- Tym wydaniem audycji otworzymy sobie mini cykl, składający się z dwóch części, który poświęcimy laureatkom i laureatom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
W audycji znów zanurkowaliśmy w przebogatej historii wiolinistki reprezentowanej na czarnych płytach
W audycji znów zanurkowaliśmy w przebogatej historii wiolinistki reprezentowanej na czarnych płytachFoto: Lukas Gojda/Shutterstock

Tegoroczna, 16. odsłona wydarzenia rozpocznie się 7 października i będzie obecna na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

- Mamy więc w "Dużej czarnej" świetną okazję do przypomnienia sobie, co działo się na konkursach i poza nimi, a także co działo się z artystkami i artystami, którzy ten konkurs odwiedzali - zapowiadał Przemysław Psikuta.

Gościem audycji był Marcin Zgliński. 


Posłuchaj
118:13 2022_09_24 13_00_27_PR2_Duza_czarna.mp3 Przed 16. Konkursem im. Henryka Wieniawskiego (Duża czarna/Dwójka) 

***

Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych do 16. Konkursu Wieniawskiego przez Jury Preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – Przewodniczący Jury, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury i Madeleine Carruzzo znaleźli się reprezentanci takich krajów jak Austria, Chiny, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea, Holandia, Niemcy, Polska, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Do muzycznego turnieju zgłosiły się 224 osoby z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatkom i kandydatom postawiono wysokie wymagania w procesie aplikacji – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego.

Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco – podsumował rundę preselekcyjną Przewodniczący, Augustin Dumay.

[wykorzystano materiały organizatora - Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu]

***

Audycja: Duża czarna (#631)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Data emisji: 24.09.2022

Godzina emisji: 13.00

pg

Czytaj także

Perła z dyskografii Wandy Wiłkomirskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 08:03
W audycji powróciliśmy do pierwszej dziesiątki plebiscytu "Wielcy polscy artyści muzyki poważnej na płytach". Tym razem przyszedł czas na Wandę Wiłkomirską, która zajęła 5. miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:00
- Dziś w audycji chcemy powrócić do skrzypiec i do wspólnych prezentacji skrzypaczek i skrzypków, niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet czy katalogów płytowych. To są takie nasze spotkania na gruncie kanonu, czyli najsłynniejszych kompozycji i arcydzieł - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń