Przed Konkursem Wieniawskiego. "Pod względem organizacyjnym było wyjątkowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:15
- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

  • Z powodu pandemii 16. Konkurs Wieniawskiego został przełożony z 2021 na 2022 rok.
  • Po sześciu latach przerwy konkursowe zmagania rozpoczną się w październiku w Poznaniu.

Po niedawnych emocjach związanych z Konkursem Chopinowskim melomanów czeka kolejne ważne wydarzenie muzyczne: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Jego szesnasta odsłona odbędzie się w dniach 7-21 październiku w Poznaniu.

Choć pandemia w tej chwili przygasła, miała ona wpływ na kształt tegorocznych zmagań młodych skrzypków i skrzypaczek. - Np. w finale nie usłyszymy tak dużych obsadowo koncertów jak Koncert Szostakowicza czy Koncert Sibeliusa, bo kiedy programowaliśmy nasz Konkurs w czasie pandemii, tak liczne koncerty były niemożliwe do zagrania. Zresztą ciągle nie wiemy, co zdarzy się w październiku - zaznaczyła Karolina Kaźmierczak.

Henryk Wieniawski - wielki patron

Nadchodzące wydarzenie to świetna okazja, żeby przypomnieć postać patrona Konkursu - Henryka Wieniawskiego (1835-1880). - Był to wirtuoz skrzypiec i kompozytor, który swoją artystyczną drogę właściwie przeszedł przez cały świat. Przecież to nie tylko Polska, nie tylko Europa, ale w tym roku obchodzimy również 150-lecie jego wielkiego tournée amerykańskiego. Można się chwytać za głowę, gdy pomyśli o tym, ile koncertów rocznie potrafił Henryk Wieniawski grać w tamtych czasach, kiedy środki transportu były - no umówmy się - zupełnie inne niż obecnie. A liczba ta dochodziła do nawet 200 występów rocznie - opowiadała muzykolog.

Konkurs dobrze zadomowiony

W Poznaniu, gdzie począwszy od 1952 roku i swojej drugiej odsłony odbywa się Konkurs, Henryk Wieniawski wystąpił osiemnastokrotnie. - Pierwszy raz zawitał tutaj razem ze swym bratem Józefem, pianistą. To właśnie występując z bratem w duetach, porywał poznańską publiczność do tego stopnia, że wracał tutaj później, również już jako dojrzały artysta - tłumaczyła Karolina Kaźmierczak.

To właśnie kierowane przez nią Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest organizatorem Konkursu. - Początki Towarzystwa Muzycznego im. Wieniawskiego to rok 1885. Wówczas funkcjonowało jako Koło Śpiewackie Polskie, które miało za zadanie przede wszystkim podtrzymywać polskie tradycje muzyczne. Niezwykle ważne było, aby kultywować też polską stronę naszej kultury. Poza tym Koło jako takie było organizacją, która miała konsolidować, łączyć ludzi - przypominała p.o. dyrektor organizacji.


Posłuchaj
27:49 Dwójka OWZK 24.08.2022.mp3 Rozmowa z Karoliną Kaźmierczak, organizatorką 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych do Konkursu Wieniawskiego przez Jury Preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – Przewodniczący Jury, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury i Madeleine Carruzzo znaleźli się reprezentanci takich krajów jak Austria, Chiny, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea, Niderlandy, Niemcy, Polska, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Do muzycznego turnieju zgłosiło się 224 osób z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatkom i kandydatom postawiono wysokie wymagania w procesie aplikacji – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego.

Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. "Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco" – podsumował rundę preselekcyjną Przewodniczący, Augustin Dumay.

[wykorzystano materiały ze strony organizatora]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Karolina Kaźmierczak (muzykolog, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Henryk Wieniawski – symbol doskonałości, piękna dźwięku i kultury interpretacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
Mówiono, że czarodziejską sztukę gry na skrzypcach odziedziczył po Paganinim. Grał już jako dziecko. Nazywano go Lisztem skrzypiec. Wszystkie jego koncerty przyjmowano z entuzjazmem. 31 marca obchodzimy 143. rocznicę śmierci wirtuoza skrzypiec i kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń