REKLAMA

Julia Kociuban: nauczyłam się dystansu do swej pracy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 15:00
- Według mnie sztuka jest niewymierna. Brałam udział w kilku konkursach, żyłam w przeświadczeniu, że to jest jedyna droga do pokazania światu mojego spojrzenia na muzykę. Okazuje się, że tak nie jest. Trzeba ciężko pracować, oddać się temu całkowicie, w pewnym momencie to zostanie zauważone. Nie chodzi o karierę za wszelką cenę. Robię to, co kocham - mówiła w Dwójce pianistka Julia Kociuban.

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

  • Julia Kociuban to znakomita polska pianistka, uważana za jedną z czołowych polskich artystek swojego pokolenia.
  • Spotkaliśmy się z nią w niedzielny poranek w audycji Cafe "Muza". 

Brzmienie bardziej salonowe niż koncertowe

Julia Kociuban opowiedziała o wyjątkowym miejscu nagrania albumu z polskimi polonezami doby romantycznej. - To przepiękny dworek w Grabonogu. Owszem, to daleko od Lusławic czy Filharmonii Narodowej, ale to miejsce doskonale wpisało się w charakter tej płyty. Grałam na wspaniałym fortepianie, ten album ma trochę inne brzmienie, nie stricte koncertowe, bardziej salonowe. Muzyka ewoluuje w nas, teraz inaczej słucham tej płyty tu w studiu, wydaje się, że można zagrać te utwory inaczej. Album był nagrywany w grudniu 2021 roku, obecnie na koncertach gram tę muzykę inaczej - wyjaśniła.

Polonezy mniej odkryte

Pianistka mówiła o kluczu doboru repertuaru. - Zależało mi na tym, aby te polonezy były różnorodne. Nie wszystkie miały być pompatyczne i bohaterskie, ale też niektóre w innym charakterze, bardziej melancholijne. Nie mogło zabraknąć Chopina, lecz nie są to utwory bardzo często grywane, choćby niedawno na Konkursie Chopinowskim. Proces wyboru utworów na album był długi, chodziło mi o stworzenie jakiejś spójnej całości. Ostateczny program był gotowy na dwa, trzy tygodnie przed wejściem do studia. Wiele z tych utworów nie ma nagrań, musiałam znaleźć nuty, które nie są łatwo dostępne - zaznaczyła.

Do muzyki przez zabawę

Pianistka wspominała czasy dzieciństwa. - Moja mama jest pianistką, miała olbrzymi wpływ na to, gdzie jestem i w jakim kierunku idę. Chciała we mnie i moich braciach zaszczepić miłość do tego, co robimy. To ona pokazywała mi świat fortepianu w formie zabawy, podobno zanim zaczęłam mówić, to zaczęłam śpiewać. Dokładnie to samo dzieje się teraz z moim synem - powiedziała.


Posłuchaj
59:12 2022_07_03 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Julia Kociuban: nauczyłam się dystansu do swej pracy (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

BISMA, czyli wyjątkowo akademia pianistyczna

Julia Kociuban jest również menedżerem kultury. - Skończyłam studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. To moja druga, równoległa droga, pasjonuje mnie to bardzo. BISMA (Bacewicz International Summer Music Academy) to międzynarodowa akademia, którą stworzyliśmy dla młodych pianistów. Kiedy zaczynałam grać, musiałam wyjeżdżać za granicę, aby pracować z wybitnymi profesorami. Celem było stworzenie w Polsce akademii, która sprowadzałaby znakomitych pedagogów, wielkie gwiazdy pianistyki. Organizacyjna praca u podstaw przynosi wspaniały efekt - mówiła pianistka. 

***

Julia Kociuban pochodzi z Krakowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszą Polką w historii, która w 2015 roku została półfinalistką Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. W lutym 2016 otrzymała III nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu.

Na swoim koncie ma występy w znakomitych salach koncertowych w Europie (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu), Ameryce Północnej oraz Azji. Koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych, w tym m.in. z Wiener Symphoniker czy NDR Sinfonieorchester Hamburg.

Czytaj też:

Uczestniczyła w wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w La Roque d’Antheron, Festiwalu Pianistycznym Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Kissinger Sommer w Bad Kissingen.

Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami w Polsce i za granicą, m.in.: Hansem Grafem, Nemme Järvi, Kristjanem Järvi, Lahavem Shani, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Salwarowskim.

W marcu 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta "Schumann, Chopin, Bacewicz" uznana przez krytyków za jeden z ciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Za swój kolejny krążek "Tansman. Bacewicz. Piano concerts" (2020) została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Julia Kociuban (pianistka)

Data emisji: 3.07.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
rozwiń zwiń