REKLAMA

"Halka" Moniuszki w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 19:15
W "Operze pod gwiazdami" zapraszaliśmy do jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, gdzie "Halka" Stanisława Moniuszki przeniesiona została w lata 70. Na scenie wystąpiło dwóch czołowych polskich śpiewaków: Tomasz Konieczny i Piotr Beczała.
Audio
  • Jacek Marczyński o wrażeniach z wiedeńskiej premiery "Halki" (Opera pod gwiazdami/Dwójka)
Halka w reż. Mariusza Trelińskiego. Na zdjęciu: Piotr Beczała i Tomasz Konieczny
"Halka" w reż. Mariusza Trelińskiego. Na zdjęciu: Piotr Beczała i Tomasz KoniecznyFoto: Monika Rittershaus

Halka Mariusz Treliński 1200.jpg
Premiera "Halki" w reż. Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien

Niemal 162 lata po warszawskiej prapremierze, jako zwieńczenie jubileuszu 200. urodzin Stanisława Moniuszki, wiedeńska publiczność zobaczyła w Theater an der Wien "Halkę". Spektakl, będący koprodukcją z Teatrem Wielkim Operą Narodową, wyreżyserował Mariusz Treliński. - Chcemy wystawić Halkę, która będzie zrozumiała poza Polską. Mimo iż dzieło to jest ważne dla Polaków, to za granicą nikt nie podziela naszego entuzjazmu, ponieważ było ono zawsze przedstawiane w sposób hermetyczny - zamknięte w kostiumie historycznym. (…) Chciałbym w tym wszystkim znaleźć wymiar bardziej intymny i ludzki. Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując Halkę poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy - mówił reżyser.

Scenografię wiedeńskiej "Halki" przygotował Boris Kudlicka, a kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz. Gwiazdorską obsadę otwiera dwóch niezwykle cenionych na zachodnich scenach polskich śpiewaków - Piotr Beczała jako Jontek i Tomasz Konieczny w roli Janusza. W rolę tytułową wcieliła się wschodząca gwiazda, amerykańska sopranistka Corinne Winters. W spektaklu będzie można usłyszeć także Aleksieja Tichomirowa w roli Stolnika i Natalię Kawałek w roli Zofii.

Pierwsze recenzje po premierze, która odbyła się 15 grudnia są bardzo entuzjastyczne, krytycy chwalą zarówno znakomite głosy, jak dobry warsztat kompozytorski niemal zupełnie nieznanego w Austrii Moniuszki. "Halka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego trafi już w lutym także na scenę warszawskiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

***

Program: Stanisław Moniuszko Halka, opera w czterech aktach z librettem Włodzimierza Wolskiego

Wykonanie: Piotr Beczała - tenor (Jontek), Corrine Winters - sopran (Halka), Aleksiej Tichomirow - bas (Stolnik), Natalia Kawałek-Plewniak - mezzosopran (Zofia), Tomasz Konieczny - baryton (Janusz), Lukas Jakobski - bas (Dziemba), Chór Arnolda Schoenberga, Orkiestra Symfoniczna Radia ORF, dyr. Łukasz Borowicz.

(17.12.2019, Theater an der Wien, Wiedeń)

W przerwie zaprosiliśmy na rozmowę z redaktorem Jackiem Marczyńskim o jego wrażeniach z wiedeńskiej premiery.

Rok Stanisława Moniuszki w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami

Prowadziła: Maciej Łukasz Gołębiowski

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 19.30

am

Czytaj także

Dzieło Moniuszki z okazji Międzynarodowego Dnia Opery

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 15:00
Międzynarodowy Dzień Opery jest obchodzony po raz pierwszy. Z tej okazji w audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy utworu "Verbum nobile" wybitnego polskiego kompozytora. Operą dyrygował Łukasz Borowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 18:58
Wieczorem odbędzie się premiera "Halki" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w wiedeńskim Theater an der Wien. W jednym z najważniejszych teatrów operowych świata dzieło Stanisława Moniuszki zabrzmi w oryginalnej wersji językowej. Reżyser przeniósł operę w czasie, do PRL-u, lat 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gliński o premierze "Halki": wydobyto mniej oczywiste warstwy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
- Gotowy jestem bronić przeniesienia "Halki" do czasów PRL-u, dzięki temu zabiegowi wydobyte są na pierwszy plan te warstwy dzieła, które są mniej oczywiste - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński o premierze "Halki" Moniuszki w Theater an der Wien.
rozwiń zwiń