Dzieło Moniuszki z okazji Międzynarodowego Dnia Opery

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 15:00
Międzynarodowy Dzień Opery jest obchodzony po raz pierwszy. Z tej okazji w audycji "Filharmonia Dwójki" wysłuchaliśmy utworu "Verbum nobile" wybitnego polskiego kompozytora. Operą dyrygował Łukasz Borowicz. 
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Mat. prasowe

Międzynarodowy Dzień Opery celebruje to, czym opera się stała, i to, że we współczesnym świecie ważniejsza jest nawet niż w przeszłości. Marc Scorca, Opera America

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Opery

25 października 2019 roku  rocznica urodzin Georges’a Bizeta i Johanna Straussa II, kompozytorów wyjątkowo zasłużonych dla twórczości operowej i operetkowej  wyznaczony został na pierwszy w historii dzień, w którym celebrować będziemy powstanie i istnienie opery.

Pomysł powołania tej inicjatywy zrodził się na pierwszym Światowym Forum Opery, zorganizowanym przez Teatro Real Madrid w kwietniu 2018 roku, a jej przeprowadzenia podjęły się trzy światowe instytucje: Opera Europa, Opera America i Ópera Latinoamérica, które przy wsparciu UNESCO i Międzynarodowego Instytutu Teatralnego chcą przypominać ludziom o roli i znaczeniu tego rodzaju ekspresji artystycznej i ochronie dorobku operowego jako bogactwa kulturowego. 

Na obchody Międzynarodowego Dnia Opery składają się premiery i przedstawienia operowe na całym świecie, informacje o międzynarodowej współpracy muzycznej, programy edukacyjne dla dzieci, a w sam dzień obchodów – akcja #WorldOperaDay w social mediach, w której chętni mogą dzielić się krótkimi filmikami ilustrującymi ich związek z operą.

***

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Stanisława Moniuszki - serwis specjalny

Akcja opery została umiejscowiona w dworku polskim i przywołuje czasy, gdy stan szlachecki cechował się określonym etosem, na który składała się tradycja honorowo danego słowa, czyli właśnie verbum nobile.

Program: 

Stanisław Moniuszko Verbum nobile - opera w 1 akcie (wykonanie koncertowe).

Wykonanie: Leszek Skrla - baryton; Patryk Rymanowski - bas; Maciej Nowacki - bas; Iwona Hossa - sopran; Wojciech Gierlach - baryton; Polska Orkiestra Radiowa (obecnie OPR); Chór Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 19.00

am/mko/at

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko opera
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Hrabina". Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia w zgodzie z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:13
- Kontynuując zapoczątkowaną przez dyrektor Dwójki Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz tradycję inaugurowania sezonu Orkiestry Polskiego Radia utworem wokalno-instrumentalnym, w tym roku rozpoczęliśmy sezon koncertowym, aczkolwiek inscenizowanym, wykonaniem opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor orkiestry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory sakralne Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:43
Gościem audycji będzie prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, z którym porozmawiamy o utworach religijnych skomponowanych przez twórcę opery, m.in. o psalmach, motetach, hymnach, Litaniach ostrobramskich, a w szczególności o III Litanii, którą sam Moniuszko uważał za szczególną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko przypomniany w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
- Inscenizację do naszej "Halki" zrobił Paweł Passini. Pierwszy akt zaczyna się właściwie od sali. Początkowo ja i dyrektor Renata Borowska nie byliśmy szczęśliwi z tego powodu, ale on nas przekonał. Idea jest taka, że ludzie, którzy siedzą na widowni są częścią szlachty, a na scenie są ci biedni - mówił w Dwójce maestro Gabriel Chmura.
rozwiń zwiń