REKLAMA

Humor w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 12:00
Kolejne "Kalambury z partytury" poświęcone były humorowi w muzyce. Krzysztof Herdzin zajął się więc tematyką podejmowaną często przez mistrza Waldemara Malickiego, ale zrobił to po swojemu. Usłyszeliśmy zarówno kompozycje klasyczne, jak i rockowe i jazzowe.
Krzysztof Herdzin
Krzysztof Herdzin Foto: Cezary Piwowarski/PR

Przyjrzyjmy się zatem podjętym już odsłonom tematu. 

Na przełomie XIX i XX wieku powstało wiele utworów, które miały za zadanie cieszyć ucho i wywoływać przypływ ciepłych emocji - swoiste "bibeloty muzyczne". Na przykład stylizacje dawnych tańców niektórzy kompozytorzy tamtych czasów tworzyli wyłącznie dla przyjemności swoich słuchaczy. 

Muzyczne bibeloty - całe dla przyjemności [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Od XIX wieku kompozytorzy zaczęli przyglądać się i muzycznie opisywać świat dzieci. Nie były to bynajmniej utwory przeznaczone do grania przez dzieci. Wiele z nich odznacza się bowiem niebagatelnymi wymaganiami technicznymi. 

Jako jeden z pierwszych po świat dziecięcej wyobraźni w swoich kompozycjach sięgnął Georges Bizet. W 1871 skomponował "Jeux d'enfants" (Gry dziecięce) - cykl dwunastu utworów na fortepian na cztery ręce, opisujących świat najmłodszych. Znajdziemy wśród nich wybitne muzyczne obrazy, często subtelne, a przede wszystkim niezwykle barwne.

Świat dzieci według francuskich kompozytorów [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Posłuchaj
120:48 2022_11_19 10_00_04_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Humor w muzyce (Kalambury z partytury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kalamburów z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 10.00

kor

Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Dwójce. Koncert!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
29 kwietnia Program Drugi PR i Fundacja Jazzarium zapraszają do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na kolejną odsłonę cyklu "Światowa Scena Jazzu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń