Big bandy łączące tradycję z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 12:00
To wydanie audycji z cyklu "Kalambury z partytury" poświęcone było innowacyjnym, współczesnym big bandom.
Najciekawsze obecnie wydają się big bandy odważnie eksperymentujące z formą
Najciekawsze obecnie wydają się big bandy odważnie eksperymentujące z formąFoto: pxl.store/Shutterstock

Big bandy, o których mówiliśmy, są kompletnie różne od swingowych wzorców, modnych także dziś, przeżywamy bowiem istny renesans swingu wykonywanego przez big bandy. A jednak najciekawsze obecnie wydają się zespoły odważnie eksperymentujące z formą, łączące tradycję z nowoczesnością, otwierające się na nietypowe rozwiązania instrumentacyjne, zaskakujące i nieprzewidywalne w łamaniu schematów i konwencji stylistycznych.

***

"Kalambury z partytury" to autorska audycja Krzysztofa Herdzina. Profesor doktor sztuk muzycznych, wszechstronny pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent dzieli się ze słuchaczami swoimi fascynacjami muzycznymi. Z racji jego szerokich aktywności i zainteresowań, w audycji pojawiają się artyści zarówno ze świata klasyki, jak i jazzu, cytowani są szanowani muzykolodzy i filozofowie, jest i miejsce na ciekawe książki o muzyce. Krzysztof Herdzin zaprasza swoich słuchaczy do dyskusji, zaskakując kolejnymi tematami.


Posłuchaj
117:47 2023_06_17 10_01_38_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Big bandy łączące tradycję z nowoczesnością (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 10.00

pg/mo

Czytaj także

Jazz znad przeciwnej strony Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 15:00
Tym razem w "Kalamburach z partytury" zabrzmiał "Nordic Tone", czyli jazz skandynawski. Krzysztof Herdzin zaprezentował ciekawe wokalistki z Norwegii, Finlandii, Szwecji i Danii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swing instrumentalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 13:04
W "Kalamburach z partytury" Krzysztof Herdzin przypomniał nieco zapomnianą polską muzykę bigbandową z lat 50., skupiając się na swingu - piosenkach i utworach instrumentalnych.
rozwiń zwiń