Henryk Mikołaj Górecki we wspomnieniach Andrzeja Kosowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 07:00
W niedzielnej audycji "Party-tur" gościliśmy Andrzeja Kosowskiego – byłego dyrektora i założyciela Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Andrzej Kosowski w audycji Part-tur wspominał Henryka Mikołaja Góreckiego
Andrzej Kosowski w audycji "Part-tur" wspominał Henryka Mikołaja Góreckiego Foto: Ola Baszun/PR2

Adam Sztaba tak zapowiadał swojego gościa, Andrzeja Kosowskiego. - Do tej pory do audycji "Party-tur" przybywali kompozytorzy, instrumentaliści, reżyserzy dźwięku. Tym razem będzie to postać stojąca nieco z boku naszych działań scenicznych, ale bezpośrednio z nimi związana. Menadżer kultury, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, były redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, scenarzysta, publicysta - człowiek renesansu.

Ze względu na jego znajomość z wieloma wybitnymi muzykami, wybór jednego bohatera nie był łatwy. - Henryk Mikołaj Górecki to wybitny artysta, nietuzinkowa postać polskiej muzyki przełomu XX i XXI wieku. Miałem ten zaszczyt, że podczas pracy w Polskim Wydawnictwie Muzycznym zajmowałem się upowszechnianiem muzyki profesora Góreckiego. Widziałem go w wielu życiowych sytuacjach, nie tylko kiedy odbierał honory. Chętnie podzielę się ze słuchaczami Dwójki tymi wspomnieniami - mówił Andrzej Kosowski.

- Henryk był tak zdolnym studentem, że na trzecim roku zrobiono koncert, na którym zagrali całą masę jego utworów. Zapraszali go też na "Warszawską Jesień" w 1958 roku. Awangarda tak go chwyciła za serce, że był pełen pomysłów. A potem mu się odmieniło - wspominała na antenie Dwójki Jadwiga Górecka, wdowa po wybitnym kompozytorze Henryku Mikołaju Góreckim.

Posłuchaj
120:09 2022_01_09 17_00_03_PR2_Party_tur.mp3 Henryk Mikołaj Górecki we wspomnieniach Andrzeja Kosowskiego (Party-tur/Dwójka)

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu - serwis specjalny >>>

Playlista audycji:

  • Lamb – Gorecki
  • Henryk Mikołaj Górecki – Valentine Piece, Op. 70 (Agata Kielar-Długosz)
  • Henryk Mikołaj Górecki – Scontri (NOSPR, cond. Jan Krenz)
  • Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu (Sinfonia Varsovia, cond. Marc Minkowski)
  • Henryk Mikołaj Górecki – Trzy małe utworki op.37 (Anna Górecka, Krzysztof Bąkowski)
  • Henryk Mikołaj Górecki – Dla Jasiunia op.79 (Jaś Stańczyk, Anna Górecka)
  • Henryk Mikołaj Górecki – III symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych" cz. 2 Lento e largo. Tranquilissimo – cantabilissimo – dolcissimo – legatissimo (Zofia Kilanowicz, Orkiestra Festiwalowa, cond. Henryk Mikołaj Górecki)
  • Henryk Mikołaj Górecki – III kwartet smyczkowy op. 67 "Pieśni śpiewają" cz. 3. Allegro. Sempre ben marcato (Kronos Quartet)
  • Henryk Mikołaj Górecki – Matko najświętsza z cyklu Pieśni Maryjnych na chór mieszany a cappella (Chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, cond. Włodzimierz Siedlik)

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Party-tur

Prowadził: Adam Sztaba

Gość: Andrzej Kosowski (były dyrektor i założyciel Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 9.01.2022, 21.08.2022 (powtórka)

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 05:45
12 listopada 2010 roku zmarł Henryk Mikołaj Górecki, "najbardziej polski" wśród klasyków XX wieku - autor III Symfonii Pieśni Żałobnych, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Górecka: mój mąż był w młodości szalenie awangardowy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 16:00
- Henryk był tak zdolnym studentem, że na trzecim roku zrobiono koncert, na którym zagrali całą masę jego utworów. Zapraszali go też na "Warszawską Jesień" w 1958 roku. Awangarda tak go chwyciła za serce, że był pełen pomysłów. A potem mu się odmieniło - wspominała Jadwiga Górecka, wdowa po wybitnym kompozytorze Henryku Mikołaju Góreckim.
rozwiń zwiń