Wracamy do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:25
W audycji "Niemodne przyjemności" powróciliśmy do Krakowa i słynnej Piwnicy pod Baranami. "Piwniczni" artyści za nic mieli wszelkie świętości: dworowali, żartowali i kpili.
Bazylika Mariacka i Rynek Główny w Krakowie o wschodzie słońca
Bazylika Mariacka i Rynek Główny w Krakowie o wschodzie słońcaFoto: Shutterstock.com/Boris Stroujko

Czasami jednak pochylali się nad swym ukochanym Krakowem, jak w utworach "Bielany" i "Prądnik". Niekwestionowanym gospodarzem Piwnicy pod baranami był oczywiście Piotr Skrzynecki, który przeczytał rodzinne wspominki Ambrożego Grabowskiego. Z kolei Anna Szałapak, Aleksandra Maurer i Marian Dziędziel zaśpiewali "Śliczny mały kawałeczek".

Jednym z najznakomitszych artystów "Piwnicy pod Baranami" był Marek Grechuta. Usłyszeliśmy go w utworze "Stare mury". Wykład "Alkohol a choroby weneryczne" zaprezentuje zaś Krzysztof Litwin. Postać Anny Csillag - długowłosej piękności, której sława przekraczała granice monarchii austro-węgierskiej, przypomni Anna Szałapak, a Krystyna Zachwatowicz zaprezentował melancholijny tekst "Piszę do pana...". Na zakończenie o swoim Krakowie zaśpiewał Leszek Wójtowicz.

***

Tytuł audycji: Niemodne przyjemności

Prowadził: Roman Dziewoński

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Leszek Długosz o współzałożycielce "Piwnicy pod Baranami": Janina Garycka była fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:00
- Oprócz zdolności erudycji, posiadała zdolności malarskie, była to jej druga miłość. Była świetną portrecistką, scenografem i twórczynią kostiumów - mówił o Janinie Garyckiej w Polskim Radiu 24 jej przyjaciel Leszek Długosz, aktor, poeta i wokalista.
rozwiń zwiń