Polskie Radio
Section05
Roman Dziewoński

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor aktorstwo film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz janusz majcherek Tomasz Mościcki Marcin Pesta TEATR kabaret KULTURA

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor satyra Irena Heppen Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka KULTURA

PR24 "Niezwykłe ciepło i dobroć". Roman Dziewoński mierzy się z mitem Kaliny Jędrusik

W dzisiejszych czasach, kiedy sensacja goni sensację, i tylko tym się niektórzy żywią, [Kalina Jędrusik] byłaby wdzięcznym obiektem, natomiast kompletnie nie o to chodziło. Po prostu są osoby, które mają pewien rodzaj wdzięku, czaru, emanujący z nich. Potrafią także z tego skorzystać w słusznej sprawie. I na pewno taką osobą, postacią w środowisku, i nie tylko, była Kalina Jędrusik - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Dziewoński, dziennikarz i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta Kalina Jędrusik KULTURA aktorstwo MUZYKA TEATR piosenka

Marcin Troński: Krafftówny nie trzeba było reżyserować

- Byłem zaskoczony jej radiową sprawnością. Tak jakby spędziła pół wieku pracując w radiu. Najwspanialej się grało w dwójkowych scenach, cała zatapiała się w swych postaciach. Była aktorką z krwi i kości, nigdy się nie skarżyła, nie plotkowała. Precyzyjna w pracy, starej daty, ale jednocześnie nowoczesna. Nie było dla niej tematów tabu - tak na antenie Dwójki Marcin Troński wspominał Barbarę Krafftównę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Marcin Troński Andrzej Zieliński Jakub Jamrozek Andrzej Matul Irena Kwiatkowska Franciszek Pieczka Stanisław Brudny

Spektakl "Mamy kota na punkcie… Osieckiej". [ZOBACZ WIDEO]

Scenariusz spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie... Osieckiej" został oparty na wierszach, fragmentach prozy, tekstach, także tych niepublikowanych oraz piosenkach poetki. W przestawieniu wyreżyserowanym przez Romana Dziewońskiego, wystąpili m.in. Ewa Błaszczyk, Kamila Klimczak, Artur Żmijewski i Piotr Fronczewski. Oprawę muzyczną przygotował Bogdan Hołownia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Artur Żmijewski Ewa Błaszczyk Piotr Fronczewski Trójka

W oczekiwaniu na spektakl "Mamy kota na punkcie Osieckiej"

Za nami koncerty "Życia Rysy" i "To, co najpiękniejsze" z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej, a już w najbliższą niedzielę 14 listopada czeka nas kolejne wydarzenie poświęcone legendarnej poetce i autorce tekstów. W ramach audycji "Scena teatralna Trójki" po godz. 20.00 odbędzie się premiera spektaklu muzycznego "Mamy kota na punkcie Osieckiej". Reżyserii podjął się dziennikarz Trójki Roman Dziewoński, a zagrają w nim m.in. Ewa Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Marta Piasecka Agnieszka Osiecka TEATR piosenka Ewa Błaszczyk Warszawa Aleksander Piotrowicz

W hołdzie Agnieszce Osieckiej. Koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

Agnieszka Osiecka to jedna z najwybitniejszych polskich poetek, pisarek i autorek tekstów. Z okazji 85. rocznicy jej urodzin, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia jej imienia, odbył się specjalny koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". – W tekstach Agnieszki odnajdujemy nas samych, nasze lęki, miłości i słabości. Czasy się zmieniają, ale ludzie w swoich odczuciach nie – mówił w Trójce Roman Dziewoński, który poprowadził sobotnie wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Agnieszka Osiecka Marta Piasecka koncert Piotr Firan Józef Niewiarowski

Roman Dziewoński w hołdzie Wojciechowi Karolakowi

– Nie taki miał być początek "Łagodnych taktów". Wojciech Karolak dołączył do niebiańskiego big-bandu. Smutek, okraszony łzą, ale pozostawiający uśmiech w związku z muzyką, którą nam zostawił – mówił Roman Dziewoński, rozpoczynając pierwsze wydanie swojej nowej autorskiej audycji, poświęcone wybitnemu jazzmanowi, który odszedł w wieku 82 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Wojciech Karolak Jazz

Roman Dziewoński: Wiesław Michnikowski dał ludziom coś niepowtarzalnego

- Wiesław Michnikowski był profesjonalistą z tej aktorskiej szkoły, gdzie naprawdę trzeba znać tekst, zawsze był perfekcyjnie przygotowany. Nie był gwiazdą, pomagał debiutantom na scenie, nie stawiał siebie na pierwszym miejscu, był partnerem na scenie - mówiła na antenie Dwójki aktorka Magdalena Zawadzka.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Magdalena Zawadzka Erwin Axer Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek