Maciej Płaza: to nie jest czas na dietetyczne książki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:13
- Skoro ta audycja nazywa się "Literackie witaminy", to myślę, że trzeba by przeczytać coś pożywnego, opasłego; coś co ma dużo treści i może nas rzeczywiście odżywić w tym dziwnym, trudnym czasie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz i tłumacz Maciej Płaza.
Audio
  • Maciej Płaza poleca "Moby'ego Dicka" (Literackie witaminy/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vaclav Mach

Lektura, którą Maciej Płaza szczególnie poleca w czasie trwającej epidemii, to "Moby Dick" Hermana Melville'a. - Jest to klasyk nad klasyki. Przede wszystkim oderwie nas on od tego, co dzieje się na świecie i wciągnie w zupełnie inną rzeczywistość - przekonywał gość audycji.

Jak dodawał, dzięki słynnej amerykańskiej powieści możemy wyruszyć w podróż, "jedyną, jaka jest dla nas teraz osiągalna". - Poza tym ta książka ma uroczy wstęp. W zupełnie niezwykły, niepowtarzalny, dosyć wisielczy sposób zaprasza nas do podróży - podkreślał Maciej Płaza.

- To książka podróżnicza, w pewnym sensie przygodowa, która zabiera nas w zupełnie niezwykłą podróż. Mroczną, gotycką, wśród sztormów, statków-widm i dziwnych morskich stworzeń. "Moby Dick" zabiera nas w pościg za stworzeniem, które jest alegorią niesamowitości, obcości, dziwności świata - zakończył pisarz i tłumacz.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Maciej Płaza (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Magdalena Heydel: polecam książki, które dają wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:00
- Virginia Woolf w esejach pisze, że czytanie to wolność absolutna. Ona mogłaby być patronką takich lektur - mówiła znakomita tłumaczka, opowiadając o książkach, które otwierają przed czytelnikiem "przestrzenie wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: "Dżuma" nie, lepiej polscy pisarze

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:00
- Usiadłem wieczorem, zastanawiałem się, co wziąć nowego, i sięgnąłem po książkę Wojciecha Chmielarza pt. "Wyrwa" – opowiadał w Dwójce Zygmunt Miłoszewski o spotkaniu z nową, jak się okazuje godną polecenia lekturą.
rozwiń zwiń