Janusz Drzewucki: wróciłem do "Dziennika" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 17:46
- Tę książkę czytałem codziennie przez godzinę. Starałem się nie czytać więcej, co było o tyle trudne, że jego lektura jest bardzo wciągająca. To książka, która człowieka na nowo buduje, rekonstruuje i dekonstruuje - mówił w Dwójce poeta, krytyk literacki i wydawca o swoich książkowych wyborach w czasie epidemii.
Audio
  • Janusz Drzewucki o swoich ulubionych książkach w czasie izolacji (Literackie witaminy/Dwójka)
Dziennik Witolda Gombrowicza
"Dziennik" Witolda GombrowiczaFoto: Mat. promocyjne

Janusz Drzewucki wyznał, że w tym niezwykłym czasie mógł pozwolić sobie wreszcie na powrót do starszych książek. Jednak podkreślił, że epidemia niczego nie zmieniła w jego podejściu do czytania.

- Tak jak czytałem przed pandemią, tak w jej trakcie czytam dalej. Jednak sięgnąłem do kilku starszych lektur. Uznałem, że to jest dobry czas, by wrócić do paru ważnych dla siebie książek. Wychodzą też nowości, które bardzo uważnie czytam, z emocją. To są takie książki, które rozbudziły moją wyobraźnię.

Antoni Libera: Rilke chodził za mną już od dłuższego czasu >>>

Jedną z takich lektur są "Wiersze wszystkie" Konstandinosa Kawafisa w przekładzie Ireneusza Kani. Zdaniem poety, książka jest pięknie wydana oraz opatrzona świetnym posłowiem Grzegorza Jankowicza. - Do Kawafisa chyba specjalnie nie trzeba namawiać, bo to jest jeden z największych poetów XX wieku. Ktoś pokroju Achmatowej, Rilkego czy Eliota. To wielki poeta, który pisze dla współczesnych i dla potomności,  każdy, kto interesuje się literaturą, zwłaszcza poezją, powinien tę książkę przeczytać - mówił gość audycji.

Janusz Drzewucki sięgnął w tym czasie również po poezję Tadeusza Różewicza. - W swojej książce "Lekcje o Różewiczu" napisałem, że jest to poeta, którego czytam, odkąd nauczyłem się czytać. Natomiast teraz do niego wróciłem z tego powodu, że Jan Stolarczyk wydał wybór wierszy i poematów, zatytułowany "Credo". To wybór zaledwie 25 utworów Różewicza, dobranych w sposób bardzo przemyślny.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Janusz Drzewucki (poeta, krytyk literacki, wydawca)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Jan Stolarczyk: Różewicz jako poeta czuł się odpowiedzialny za innych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:22
- Kiedyś powiedział mi tak: "Wiesz, to że jestem poetą zawdzięczam tym, którzy ciężko pracują. To oni również pracują na ten mój spokój i możliwość pisania". To było coś poruszającego - mówił w archiwalnym nagraniu na antenie Programu 2 Polskiego Radia redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W piątek (24.04) minęła 6. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ałbena Grabowska: wróciłam do mojej ukochanej książki Márqueza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:36
- Po raz pierwszy od wielu lat powróciłam do czytanej już wcześniej lektury, od której zresztą zaczynałam z reguły swoje wakacje. Do "Stu lat samotności" - przyznała w Dwójce Ałbena Grabowska, polecając najsłynniejsze dzieło Gabriela Garcíi Márqueza.
rozwiń zwiń