REKLAMA

Katarzyna Puzyńska: z problemami możemy się mierzyć na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 20:32
- Kryminał to jest pewnego rodzaju baśń, gdzie mamy walkę dobra ze złem, a to zło na końcu przegrywa. I tego trochę w życiu potrzebujemy, bo dzieją się różne złe rzeczy w życiu społecznym i każdego z nas indywidualnie, a dzięki książkom przerabiamy to w głowie i bezpiecznie obserwujemy zza książki - mówiła w Dwójce polska pisarka i autorka serii kryminałów.
Katarzyna Puzyńska
Katarzyna PuzyńskaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj
08:41 _PR2_AAC 2020_08_06-16-45-38.mp3 Literackie polecenia Katarzyny Puzyńskiej (Literackie witaminy/Dwójka)

szymon kuśmider 1200.jpg
"Doczesne szczątki" Donny Leon w interpretacji Szymona Kuśmidra

Katarzyna Puzyńska to autorka m.in. bestsellerowej serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo. Jak podkreśla, sama również lubi sięgać po kryminalne cykle, ponieważ bardzo przywiązuje się do bohaterów.

- Na równi z tym, w jaki sposób prowadzona jest historia kryminalna, ważne jest dla mnie obserwowanie życia prywatnego bohaterów, zarówno w moich książkach, jak i książkach innych autorów. Jeżeli saga ma więcej części, tak ja w moim przypadku jest ich już jedenaście, to możemy zobaczyć, jak bohater się zmienia na przestrzeni książek. Jest więcej miejsca, żeby pokazać portret psychologiczny, a także miejsce akcji w większym szczególe - opowiadała pisarka.

Czytaj też:

Katarzyna Puzyńska opowiadała również o książkach, po które sięgnęła w ostatnim czasie, m.in. "Pod kluczem" Ruth Ware oraz "Tajemną historię" Donny Tart. - To książka, która nie jest stricte kryminałem, ale spodoba się wielu czytelnikom. "Tajemnicza historia" ma wątki kryminalne, jak i fantastyczne kreacje bohaterów. Tłumaczenie tej książki jest bardzo dobre, więc polecam, jeżeli ktoś nie miał okazji jej czytać.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Katarzyna Puzyńska (pisarka, autorka kryminałów)

Data emisji: 6.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Milewski: podróże są inspiracją i podstawą do twórczości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 18:00
- Myślę o literaturze, która szerzej traktuje podróż niż taka typowa literatura podróżnicza - mówił w "Literackich witaminach" Piotr Milewski, pisarz i podróżnik. - To jest twórczość, która na podstawie podróży próbuje zmagać się z tematami egzystencjalnymi i filozoficznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Charchalis: czytamy po to, żeby być gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:58
- Jeżeli pojedziemy do Lizbony dziesięć razy, to w pewnym momencie nudzą nam się te mury. Ale gdy zaczniemy czytać książki i teksty osadzone w realiach tych murów, jesteśmy w stanie przeżyć znacznie więcej przygód niż te, które nas czekają w tak zwanej rzeczywistości – mówił w Dwójce tłumacz i znawca literatury hiszpańskiej i portugalskiej.
rozwiń zwiń