"Anatomia oblężenia. Strach w mieście". Książka o mieście, którego nie opuszcza strach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
- To niewiarygodnie aktualna praca młodego filozofa, który na pograniczu filozofii, architektury i literatury kreśli historię miasta i związanego z nim nierozwiązalnie strachu – mówiła w Dwójce Joanna Ugniewska o książce Marca Filoniego "Anatomia oblężenia. Strach w mieście". 
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/zef art

Posłuchaj
09:42 Ugniewska.mp3 Joanna Ugniewska poleca ostatnio czytane książki, mówi również o swoich bieżących pracach translatorskich. (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Jak zaznaczała tłumaczka, miasto w tej książce jest rzeczywiste, daleko mu do utopijnych wizji. - To miasto współżyjące ze strachem, starające się radzić z nim na różne sposoby: budując mury, wyrzucając obcych, piętnując roznosicieli zarazy.

"Strach w mieście" to również opowieść, mówiła Joanna Ugniewska, bardzo aktualna. - Nie mamy murów, ale mamy zamknięte osiedla czy tak zwane dzielnice fortece. I wciąż próbuje się zarządzać strachem, ten strach budzić – podkreślała.

W audycji przywołana została także inna, odmienna wizja miasta. – "Wspaniałości Rzymu" Mario Praza to opowieść dla miłośników Rzymu, wędrowałam po mieście z tą książką – polecała tłumaczka publikację wielkiego włoskiego eseisty.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Joanna Ugniewska (tłumaczka, eseistka)

Data emisji: 22.09.2020

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Dziurzyński: "Dekameron" to przykład inteligentnego hedonizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:15
- Te nowele czytane dziś zwróciły uwagę przede wszystkim podkreśleniem biologicznej natury człowieka, naszej zmysłowości, w tym Erosa, o którym Boccaccio pisze za Platonem, że to największa z potęg - mówił o zbiorze opowiadań "Dekameron" Dariusz Dziurzyński, poeta, wykładowca uniwersytecki i tłumacz literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska proza XIX wieku. "Może bez geniuszy, ale dużo dobrych pisarzy"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 17:00
- Wówczas każdy pisał takim językiem, jakim się nauczył, i to bogactwo, ta żywość języka bardzo mi się podoba – podkreślał w Dwójce Jerzy Czech, polecając XIX-wiecznych polskich prozaików.
rozwiń zwiń