Dariusz Karłowicz: historia interesuje mnie ahistorycznie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 19:39
- Ja nie jestem historykiem. Jestem filozofem, a może nawet bezpieczniej powiedzieć po prostu - inteligentem, którego historia nie interesuje dla samej siebie. Interesuje mnie współczesność, choć oczywiście nie ignoruję warsztatu historycznego, którego świadomość posiedliśmy wraz z rozwojem nauk historycznych XIX-wiecznych i wcześniej renesansowych - mówił filozof i eseista.
Dariusz Karłowicz
Dariusz KarłowiczFoto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj
26:28 Dwójka O wszystkim z kulturą 29.07.2020 karłowicz.mp3 Spotkanie z filozofem, eseistą i redaktorem naczelnym "Teologii Politycznej" Dariuszem Karłowiczem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Tomáš Halík 1200 PAP.jpg
Ks. Tomáš Halík: nawet moja mama nie wiedziała, że jestem kapłanem

Dariusz Karłowicz jest autorem dwóch ostatnio wydanych książek: "Sokrates i inni święci" o stosunku Ojców Kościoła do filozofii i rozumu oraz zbioru esejów "Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki".

- Historia interesuje mnie ahistorycznie, anachronicznie. Szukam w niej odpowiedzi na pytania całkowicie współczesne, tylko to wydaje mi się w istocie zajmujące. W tym sensie obie te książki nie są zupełnie różne. Choć rzeczywiście "Sokrates" jest esejem napisanym w dykcji eseju historycznego, solidnie udokumentowanego i odnoszącego się do całej erudycyjnej tradycji interpretacji tekstów patrystycznych. Z kolei "Teby-Smoleńsk-Warszawa, jakkolwiek i w tym zbiorze są teksty bardziej naukowe, to ich przedmiotem jest życie człowieka we współczesnym świecie. Dla mnie tym światem jest przede wszystkim Polska, a tym co mnie najbardziej interesuje - moje doświadczenie polskości jako chrześcijanina, obywatela i filozofa - tłumaczył gość Dwójki.

Z autorem publikacji na temat filozofii i podstaw filozoficznych wczesnego chrześcijaństwa rozmawialiśmy w audycji m.in. o nowym odczytaniu relacji między Atenami a Jerozolimą.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Dariusz Karłowicz (wykładowca, filozof, eseista, redaktor naczelny "Teologii Politycznej")

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy socjologia i filozofia zaglądają w talerze

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:05
- W tym gronie chyba wszyscy zgodzą się, że kuchnia to zbyt ważny temat, żeby go zostawić kucharzom - rozpoczął swoją audycję Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń