Tomasz Jastrun: jestem wielbicielem dzienników

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:19
- To jest bezcenna lektura, fascynujący klucz do polskiej duszy, doświadczeń, historii Polski. Wszystko tam jest - mówił o dziennikach Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej Tomasz Jastrun, poeta, prozaik, krytyk literacki.
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Posłuchaj
08:04 [ PR2]PR2 (mp3) 29 wrzesień 2020 16_45_19.mp3 Tomasz Jastrun poleca dzienniki (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Jako felietonista, Tomasz Jastrun od lat pisze swoisty dziennik. Jest to także jego ulubiona forma literacka, którą, jak przyznał, znacznie bardziej lubi niż powieści. 

W ostatnich miesiącach poeta sięgnął po zapiski Sandora Maraiego. - Miałem wielką ucztę czytania, skończyłem lekturę "Dzienników". On zmarł w 1989 roku, a dziennik zaczyna w 1943 roku, kiedy ma bodaj 40 lat, w czasie wojny - opowiadał gość Kingi Michalskiej. - Mamy tam węgierski faszyzm, potem są hitlerowcy na Węgrzech.

Czytaj także:

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

Kobiety, ich nogi i buciki. Fascynacje Schulza

- Ten "Dziennik" jest świetny, szczególnie pierwszy i ostatni tom - podkreślił pisarz. - Pierwszy tom jest szalenie mięsisty, bo to jest wojna i straszne rzeczy dzieją się na Węgrzech. Z kolei ostatni tom jest dramatyczny, bo to jest jego umieranie. On bardzo długo żył, umarła jego żona i jego syn. Ten opis starości jest wstrząsający. To jest dramat życia, ale świetnie napisany.

Wśród rodzimych autorów Tomasz Jastrun zdecydowanie poleca dwie wybitne przedstawicielki literatury I połowy XX wieku. - Z łatwych dzienników wracam czasem do Nałkowskiej. To jest ogrom, trochę podobnie dzienniki Dąbrowskiej. Kulturalny człowiek powinien je znać, choć to lektura na miesiące.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Tomasz Jastrun (poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Jan Tomkowski: "Doktora Faustusa" można czytać trochę inaczej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:10
- Od dłuższego czasu piszę pracę o spotkaniach z diabłem w ostatnich stuleciach. I taką lekturą, którą sobie ostatnio przypomniałem, był "Doktor Faustus" Tomasza Manna. Zawsze czytaliśmy go jako taką książkę nam współczesną, tymczasem Mann opisuje sytuację artysty i sztuki kompletnie nieprzystającą do naszej rzeczywistości - mówił w Dwójce historyk literatury, prozaik i eseista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wroński: moje lektury są wybitnie chorobowe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:06
- Idę z prądem za epidemią. To zrządzenie losu, ale też szansa pomyślenia o planach, ciekawych rzeczach w trochę inny sposób - mówił w audycji "Literackie witaminy" pisarz i autor kryminałów Marcin Wroński.
rozwiń zwiń