X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pan Tadeusz" i metafizyka. Co chciał nam powiedzieć Mickiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:17
Wraz z prof. Janem Tomkowskim, autorem niedawno wydanej książki "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny", próbowaliśmy spojrzeć w audycji na znany wszystkim Polakom epos Adama Mickiewicza z nieco innej, dość zaskakującej perspektywy.
Audio
  • Metafizyczny "Pan Tadeusz". Rozmowa z prof. Janem Tomkowskim (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki Pan Tadeusz - poemat metafizyczny
Okładka książki "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny"Foto: materiały prom./Polona

Jak czytać "Pana Tadeusza" – dziś, gdy łatwo dojść do wniosku, że bohaterstwem jest w ogóle czytać, a tym bardziej brnąć przez meandry narodowej klasyki. Można podążać utartym szlakiem, rozprawiając o wizji historii w arcypoemacie lub analizując kolejne wcielenia bohatera romantycznego. Można też inaczej - nie dowierzać arkadyjskim realiom dochodząc do wniosku, że za materialną zasłoną rzeczy coś się jednak kryje, coś większego, coś istotniejszego, bardziej wieloznacznego. Czytając "Pana Tadeusza" jako poemat metafizyczny, zmuszeni jesteśmy zaczynać niejako od początku, by z lirycznego zamglenia wyłonił się jakiś nowy sens. Dzięki temu soplicowski świat ukazuje się nam w nowej perspektywie, przestaje być dekoracją, rekwizytem, muzealnym eksponatem.

Czy rację miał Juliusz Słowacki piszący o "wieprzowatości" dzieła lub też Cyprian Kamil Norwid, który ironicznie stwierdzał, że bohaterowie narodowego arcypoematu "jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi przyjdą zrobić im Ojczyznę"? A może najbliższy prawdy był Jarosław Marek Rymkiewicz, gdy przestrzegał przed zbyt dociekliwym poszukiwaniem "utajonych znaczeń", które mogą przysłonić najistotniejsze znaczenie "Pana Tadeusza" - "prosty cud prostych obrazków wziętych prosto z natury"?

W czym litewska idylla podobna jest do "Dziadów", dlaczego zakończenie XII Księgi nie jest wbrew pozorom optymistyczne i jak mogłaby wyglądać druga (początkowo zamierzana przez Mickiewicza) część "Pana Tadeusza" - o tym w audycji mówił prof. Jan Tomkowski, autor nowej, znakomitej monografii Mickiewiczowskiego eposu pt. "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie było kogoś na miarę Mandelsztama". Polscy pisarze i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:00
- To środowisko pisarskie, któremu przyszło zmierzyć się ze stalinizmem, było po prostu słabe - mówił prof. Jan Tomkowski w Dwójkowej audycji o tużpowojennych postawach literatów wobec narzuconego komunistycznego ustroju.
rozwiń zwiń