Michał Tabaczyński: "Anatomia melancholii" to próba uzdrowienia świata

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:56
- "Anatomia melancholii" Roberta Burtona to książka sprzed czterystu lat, jednak świetnie pasuje do pandemicznego czasu. Burton pisze o całym świecie i – niestety – ta książka pokazuje, że świat od tych czterystu lat niewiele się zmienił, a kwestia plagi i moru jest dzisiaj tak samo aktualna, jak wtedy - mówił w Dwójce pisarz, tłumacz, eseista i krytyk.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gutzemberg

Posłuchaj
08:20 _PR2_AAC 2020_10_08-16-47-29.mp3 Michał Tabaczyński o książkach i melancholii (Literackie witaminy/Dwójka)

Michał Tabaczyński w "Literackich witaminach" zdradził, że w ostatnim czasie czyta głównie książki, które związane są z jego pracą. Jedną z takich lektur jest wspomniana "Anatomia melancholii" Roberta Burtona – siedemnastowiecznego angielskiego pisarza. Zdaniem tłumacza i eseisty, nie jest to jednak wyłącznie podręcznik opisujący depresję.

- To encyklopedia ówczesnego świata i próba dania recept na lepsze życie, również społeczne. Burton próbuje pokazać nam tę przypadłość jako efekt złego skonstruowania świata. Najczęściej cytowana jest jego "Utopia", która odpowiada na wszystkie bolączki, plagi, wojny, zarazy i ludzkie przywary. A wszystko to powtarza się z niezwykłą konsekwencją przez wiele wieków - opowiadał gość audycji.

Czytaj też:

Michał Tabaczyński mówił również m.in. o ostatnich lekturach, po które sięgnął dla przyjemności. Są to dwie biografie: "Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany" autorstwa Danny'ego Goldberga oraz biografia Brunona Schulza "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej. -  Obaj mają bardzo wiele wspólnego: byli wielkimi melancholikami i wpływ, jaki miała melancholia na takie, a nie inne widzenie świata, na ich sztukę, wydaje się mieć tę samą mechanikę.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Michał Tabaczyński (pisarz, tłumacz, eseista i krytyk)

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Barbara Sadurska: zazwyczaj czytam kilka książek naraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Nie umiałabym powiedzieć tylko o jednej książce, dlatego wzięłam ze sobą te, które właśnie ostatnio przeczytałam i które zrobiły na mnie duże wrażenie - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Barbara Sadurska, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę "Mapa".
rozwiń zwiń