Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:16
- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Pokora okładka 1200.jpg
Szczepan Twardoch "Pokora". Opowieść o miłości, wojnie i rewolucji

Posłuchaj
04:35 _PR2_AAC 2020_10_05-07-43-33.mp3 Relacja z wręczenia Literackiej Nagrody "Nike" (Poranek Dwójki)

W tym roku, po raz pierwszy od pięciu lat, Nagrodę Literacką "Nike" przyznano powieści. Laureatem został bowiem Radek Rak za swoją książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". To próba stworzenia od nowa mitologii galicyjskiej. O powieści tej mówił m.in. Piotr Kofta w audycji "Czytelnia". Podkreślił wówczas, że książka "wpisuje się w nurt odkłamywania historii ludowej".

- Chodzi o to, że historia ludowa, chłopska, jest historią większości Polaków. Natomiast tę historię dominującą pisali ci, którzy wywodzili się ze szlacheckich elit. Powieść Radka Raka niewątpliwie wyróżnia się konceptem fabularnym i niewiarygodną poprawnością językową autora - opowiadał pisarz i felietonista.

Nagroda Literacka "Nike" przyznana została również Joannie Gierak-Onszko za książkę "27 śmierci Toby"ego Obeda". Wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 5.10.2020

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Nike dla Olgi Tokarczuk. "Wielka literatura godzi nas z życiem""

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 16:58
- W literaturze szukamy łącznika za współczesnością, chcemy, by mówiły nam o nas samych. Oldze Tokarczuk się to udało - mówił prof. Ryszard Koziołek. O roli powieści mówiła także sama laureatka, autorka nagrodzonych "Ksiąg Jakubowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bezmatek" i "Jaśmina Berezy". Polska proza kobieca

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 13:00
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książkę Miry Marcinów "Bezmatek" oraz powieść Karoliny Jaklewicz "Jaśmina Berezy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Janion we wspomnieniach swoich uczniów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 11:22
Na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się w piątek (4.09) pogrzeb prof. Marii Janion, historyczki literatury, kultury i idei, jednej z najwybitniejszych badaczek polskiego romantyzmu, mistrzyni kilku pokoleń naukowców i pisarzy.
rozwiń zwiń