Kobiety, ich nogi i buciki. Fascynacje Schulza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:00
– Książka powstała trochę przez przypadek. Zaczęło się od doktoratu w ASP. Zaczęłam pisać, bo chciałam uporządkować archiwalia – mówiła dr Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Kobiety i Schulz".
Audio
  • Anna Kaszuba-Dębska o swojej książce "Kobiety i Schulz" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment jednej z grafik Brunona Schulza
Fragment jednej z grafik Brunona SchulzaFoto: Wikimedia/domena publiczna

schulz.jpg

Zofia Nałkowska pisała, że Brunona Schulza wyróżniał "nie tylko talent, władanie słowami i myślą", lecz także "wysoki gatunek reakcji na świat, operowanie w jedynej i własnej strefie rzeczywistości". Osobowość pisarza przyciągała kobiety, a on sam bardzo dbał o kontakt z nimi – głównie listowny.

– Jego normalność była dosyć smutna. Kiedy debiutował, miał 42 lata. Mieszkał ze swoją matką, ciotką i troszeczkę oszalałą siostrą. To był dość smutny i szary dom. Wydaje mi się, że kontakty listowne pozwalały mu liznąć wielkiego świata, zobaczyć coś innego. Otwierały mu one furtki w różne inne światy – powiedziała Anna Kaszuba-Dębska.

Wśród kilkunastu pięknych i eleganckich pań, o których opowiadała autorka książki "Kobiety i Schulz", znajdowały się m.in. cierpiąca na depresję była modelka Witkacego, współtwórczyni artystycznej komuny działającej podczas wojny, a także pewna awanturnica, która przez kilka lat była bohaterką prasy brukowej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Anna Kaszuba-Dębska (malarka, graficzka, autorka książki "Kobiety i Schulz")

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mz

Czytaj także

"Martwy sezon". Komiks według Schulza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 21:00
Rozmowa z laureatem "Paszportu Polityki" Kubą Woynarowskim, autorem "Martwego sezonu", powieści graficznej osnutej na motywach z prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Tuszyńska na tropie narzeczonej Schulza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 21:00
Popularna pisarka opowiadała w Dwójce o swojej nowej książce poświęconej Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pocztówkowe króliki i inne sekrety Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 16:30
Króliki w stroju strażaków i tajemnicza służąca Adela - to mniej znane elementy biografii Brunona Schulza, o których opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń