Joanna Roszak: poezja pozwala wydobywać głos wtedy, kiedy jest to trudne

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:09
- Od początku pandemii, kiedy zabrakło mi bibliotek, a biblioteczki przyjaciół okazały się podobne do moich, byłam skazana na powrót do książek które już znałam. Wróciłam więc do wierszy i codziennie potwierdzałam prawdziwość formuły "gdzie życie – tam poezja" - opowiadała w Dwójce poetka i badaczka literatury.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Michaelspb

Posłuchaj
08:56 _PR2_AAC 2020_11_02-16-48-17.mp3 Joanna Roszak poleca swoich ulubionych poetów (Literackie witaminy/Dwójka)

Joanna Roszak przyznała, że poezja w czasie epidemii jest dla niej jak ważna wiadomość, a nawet list w butelce wyrzucony przez morze. Jedną z poetek, które ją ostatnio zachwyciły, jest amerykańska twórczyni Mary Oliver. Jak podkreśliła, jej poezja traktuje o "uważnym, czułym życiu i naturze, która nie roztrząsa własnego losu, tylko po prostu żyje. - Ta poetka bije rekordy popularności. Ilekroć czytałam na warsztatach wers Wystarczy jeżeli pozwolisz zwierzątku swego ciała kochać co pokochało z wiersza "Dzikie gęsi", widziałam, jak ogromne robi wrażenie, zwłaszcza na kobietach - opowiadała.

Autorka wśród swoich ulubionych poetów wymieniła również Charlesa Reznikoffa, w szczególności jego tom "Co robisz na naszej ulicy". - Znajduję w nim czułość i rodzaj amerykańskiej otwartości na świat, dodatkowo elementy żydowskiej duszy i to niezwykłe połączenie rejestrów i języków. Okładka mojego tomu pamięta liczne podróże, ale mówiący w tych wierszach również się przemieszcza. Delikatnie porusza się po ulicach dużego miasta i jest w nim coś dziecięcego - mówiła Joanna Roszak.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Joanna Roszak (poetka, badaczka literatury)

Data emisji: 2.11.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Jerzy Kronhold: przed nami zadanie odkrycia twórczości Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 21:25
- Osobiście znam niewiele jej wierszy. Sięgnąłem po zbiór umieszczony w antologii pani Julii Hartwig "Dzikie brzoskwinie". Podejrzewam, że Nobel spowoduje, że sięgnę po książki tej autorki. Właśnie się zorientowałem, że można łatwo nabyć jej eseje, bo ona także pisywała o poezji - mówił poeta Jerzy Kronhold o tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla, Amerykance Louise Glück.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka im. Herberta. Durse Grünbein: poeta nurkuje w głąb czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:35
- Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle trafi na róg ulicy w Warszawie, który istnieje wczoraj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia niemiecki poeta Durse Grünbein, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń