Jakub Ekier: do "Księgi Koheleta" wracam cyklicznie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:30
- Gdybym mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na bezludną wyspę to byłaby ta pozycja. "Księga Koheleta" jest dla mnie utworem niezwykłym. To księga, która pokazuje, jak pisał o niej Miłosz, pewne rzeczy, które dzieją się w kółko, cyklicznie - opowiadał na antenie Dwójki Jakub Ekier, poeta, eseista i tłumacz.   
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:15 _PR2_AAC 2020_11_17-16-45-04.mp3 "Księga Koheleta" to lektura do której wracam cyklicznie – mówi Jakub Ekier, poeta, eseista i tłumacz (Literackie witaminy/Dwójka)

W wyborach literackich naszego gościa również można znaleźć poezję Norwida.

- To jest coś w rodzaju mojego brewiarza. Norwida czytam czasami do poduszki. Norwid jest jednym z tych wielu autorów, którzy nie zapewniają nas, że będzie bardzo przyjemnie w życiu, tylko oswaja z tym. Pozwala może odczuć jakąś wspólność ludzkich losów, nawet w tragizmie, niespełnieniu czy przeciwnościach losu. Przyznam się, że w kłopotach wracam do wiersza "Fatum" - zdradził Jakub Ekier.

W audycji dowiemy się również o innych literackich fascynacjach naszego gościa, w których jest między innymi twórczość Jana Józefa Szczepańskiego. 


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek 

Gość: Jakub Ekier (poeta, eseista i tłumacz)

Data emisji: 17.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Paziński: sięgnąłem po kojące "Muminki"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:48
- Przeczytałem na nowo cały cykl "Muminków". Raz na jakiś czas zdejmuję z półki wszystkie 9 tomów i czytam. Ponieważ jest to lektura z dzieciństwa, to przypomina nam czas lepszy - mówił o książkach, które towarzyszyły mu w czasie kwarantanny pisarz, eseista i tłumacz Piotr Paziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Sadurska: zazwyczaj czytam kilka książek naraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:00
- Nie umiałabym powiedzieć tylko o jednej książce, dlatego wzięłam ze sobą te, które właśnie ostatnio przeczytałam i które zrobiły na mnie duże wrażenie - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Barbara Sadurska, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę "Mapa".
rozwiń zwiń