Max Czornyj: jako czytelnik najbardziej lubię treści dość niepopularne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:48
- Pasjonuję się memuarami siedemnasto- i osiemnastowiecznymi, literaturą dziewiętnastowieczną, np. prozą gotycką, która być może nawiązuje w jakiś sposób do współczesnego thrillera, horroru, czy kryminału, ale zarazem jest czymś nieco zapomnianym, a dostarczającym mi bardzo wielu emocji - mówił w Dwójce pisarz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/Shutterstock

Posłuchaj
08:50 Dwójka Literackie witaminy 8.01.2021.mp3 Pisarz Max Czornyj o swoich ulubionych lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 
zygmunt miłoszewski 1200 PAP.jpg
Zygmunt Miłoszewski: uważam, że zasługuję na każdą nagrodę

Dawne teksty, jak zauważył Max Czornyj, pozwalają w pewnym sensie na podróż w czasie. - I te memuary, i ta proza gotycka to taka podróż w dawne zakątki, dawne światy, które już całkowicie przeminęły, a zarazem światy bardzo autentyczne. Książki napisane współcześnie o czasach minionych są pozbawione dla mnie tego pierwiastka autentyzmu, który wyzwolić mogą tylko autorzy żyjący w tych dawnych czasach - przekonywał gość "Literackich witamin".

Czytaj także:

Wśród swoich ulubionych lektur, takich do których często powraca, Max Czornyj wymienił m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, "Powiastki filozoficzne" Woltera, czy "Mnicha" Matthew Lewisa. - Są to też wszelkie książki Kazimierza Chłędowskiego opisujące Włochy, czy to renesans, czy barok, czy poszczególne miasta. Doskonały cykl literacki, a przy tym "Pamiętniki z Galicji" z drugiej połowy XIX w. i pierwszych lat wieku XX umiejscowione w czasach być może dla mnie najbliższych, bo austro-węgierskich, czyli tą monarchią, z którą czuję się do dzisiaj związany - podkreślał autor kryminałów i thrillerów.

Max Czornyj poświęcił również w audycji trochę miejsca jednej ze swych najnowszej książek - "Córce nazisty".

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

GośćMax Czornyj (pisarz)

Data emisji: 8.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Katarzyna Puzyńska: z problemami możemy się mierzyć na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 20:32
- Kryminał to jest pewnego rodzaju baśń, gdzie mamy walkę dobra ze złem, a to zło na końcu przegrywa. I tego trochę w życiu potrzebujemy, bo dzieją się różne złe rzeczy w życiu społecznym i każdego z nas indywidualnie, a dzięki książkom przerabiamy to w głowie i bezpiecznie obserwujemy zza książki - mówiła w Dwójce polska pisarka i autorka serii kryminałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
rozwiń zwiń