Krzysztof Varga: czytajmy klasyków

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:15
- Pandemia spowodowała, że bardzo zwróciłem się w kierunku klasyki. Odrzuciłem właściwie gorące nowości. Apeluję nieustannie, żeby wysiąść z tego pędzącego pociągu nowości, żeby spokojnie wrócić do klasyki, bo tam są nasze korzenie, jeżeli coś przetrwało 100 lat, to znaczy, że ma swoją wartość - mówił pisarz i dziennikarz Krzysztof Varga. 
Krzysztof Varga
Krzysztof VargaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
szczepan twardoch 1200 PAP.jpg
Szczepan Twardoch: jako pisarz jestem raczej intuicyjny niż intelektualny

Jak mówił nasz gość, dzięki pandemii wrócił do "Doktora Faustusa" Tomasza Manna. Swoje lektury zaś rozdziela na te, które czyta dla rozkoszy zmysłów, żeby wejść w inny świat, zachwycić się językiem, zaskoczyć się historią opowiadaną, czy nawet przeżyć katharsis.

- Natomiast są też książki, które czytam, bo po prostu przydają mi się do pracy. To są bardzo dziwne lektury, często kuriozalne, ale bardzo stymulujące dla mojego pisania felietonowego - opowiadał Krzysztof Varga.


Posłuchaj
08:44 _PR2_AAC(Literackie_Witaminy)_ 2020_12_14-16-48-08.mp3 O literackich wyborach rozmawiamy z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Vargą (Literackie Witaminy/Dwójka)

Jak mówił pisarz jego ostatnie lektury mogą się wydać dziwne i ekstrawaganckie, a związane są z pisaną przez niego powieścią. - Bo ja teraz dość głęboko siedzę w powieści o katolickim liceum, mam ambicję, żeby znajdowały się tam silne związki metafizyczne i religijne. Także zaglądałem często do Starego Testamentu. Zachęcam, żeby czytać Biblię po prostu jako lekturę, bez względu na to, czy jest się człowiekiem wierzącym, czy nie wierzącym. Jest to kawał literatury i fundament naszej kultury - tłumaczył w Dwójce.

Czytaj także:

W ostatnim czasie jego zbiór książek powiększył się o nowe pozycje. - Ostatnio sprawiłem sobie bardzo masywną rzecz, czyli pięć tomów apokryfów Nowego Testamentu - dodawał w audycji. - Pisma apokryficzne są bardzo ciekawe, stoją u mnie na półce, i nie są to książki, które się czyta od tak sobie do poduszki, tylko zaglądam, przeglądam, poczytuję Ewangelie apokryficzne czy inne teksty. 

Również w obszarze zainteresowań gościa audycji jest proza Jerzego Andrzejewskiego oraz węgierska literatura międzywojenna.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek  

GośćKrzysztof Varga (pisarz, dziennikarz, felietonista)

Data emisji: 14.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Małgorzata Szejnert: Mulford "Przeciw śmierci" - pogrążyłam się w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:00
- Pogrążyłam się w przeszłości nie tylko literackiej, ale także do pewnego stopnia osobistej. Ponieważ wszyscy robią porządki, więc i ja zabrałam się do porządkowania swojej biblioteki i znalazłam książeczkę niezwykłej piękności, w czerwonym safianie, ze złoconym tytułem i brzegami kart. Czcionka staroświecka, wytworna i tytuł "Przeciw Śmierci", a na pierwszej kartce delikatnie podpis właściciela, przyjaciela rodziny - mówiła reporterka Małgorzata Szejnert.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Wasilewska: Calvino jest pisarzem, do którego wracam od wielu wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:00
- "Po co czytać klasyków" jest zbiorem 35 tekstów poświęconych pisarzom, które Calvino publikował w prasie, bądź, które były umieszczane w charakterze wstępu, posłowia, czy też tekstów okolicznościowych - mówiła w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
rozwiń zwiń