Marek Harny. Lektury związane z historią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 17:05
Marek Harny kojarzony jest jako pisarz, którego książki nawiązują do tematyki historycznej. Czy on sam, wybierając pozycje na swoją półkę, pozostaje wierny tym zagadnieniom? – Moje lektury są rozmaite z różnych powodów. Wśród nich są też takie, które wpadną mi w ręce przypadkiem i okazują się prawdziwym odkryciem – mówił w "Literackich witaminach". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Posłuchaj
05:33 PR2_MPLS 2021_04_26-16-50-41_litrackie_Harny.mp3 Jarosław Iwszkiewicz w lekturach Marka Harnego (Literackie witaminy/Dwójka)
  

– Na moim tapczanie leży cała powtórka z Jarosława Iwaszkiewicza. Często do niego wracam. Jako chłopiec trafiłem na jego opowiadanie pt. "Stara cegielnia". Wywarło na mnie duże wrażenie. Gdy wróciłem do opowiadania po latach, byłem zdziwiony. To jedno ze słabszych dokonań Iwaszkiewicza. Coś w nim jednak zafascynowało tego chłopca, którym byłem. To chyba jedyne opowiadanie o wojnie, które napisał podczas jej trwania – mówił Marek Harny. 

Czytaj także:

– W cegielni ukrywa się partyzant, który chętnie by się poddał. Po bohatersku zachowuje się za to pogardzany przez większość złodziejaszek. Obrócenie akcentu, które Iwaszkiewicz zawarł w opowiadaniu, zrobiło na mnie wrażenie. W dokonaniach Iwaszkiewicza nie ma sztucznego bohaterstwa ani męczeństwa. Jest zamysł nad ludzkim losem i przeznaczeniem. Mimo że ktoś mógłby powiedzieć, że to dołujące, ja odnajduję w tym siłę, która hartuje – deklarował gość "Literackich witamin". 

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Marek Harny (pisarz)

Data: 26.04.2021

Godz. emisji: 16.50

Czytaj także

Jan Maria Kłoczowski: Jacobsen pisał, że Boga nie ma, zanim mówił o tym Nietzsche

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 17:00
- W tych czasach ważne jest intensywne myślenie o ważnych dla naszego życia rzeczach, jak miłość i szukanie bliskości drugiego człowieka. Takie intensywne myślenie ściąga dobre lektury, wierzę w to bardzo - mówił w Dwójce Jan Maria Kłoczowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Fast: polecam literaturę rosyjską z Izraela

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:00
- Przeglądałem to, co ostatnio się ukazało z literatury rosyjskiej na polskim rynku i dokonałem wyboru egoistycznego poniekąd. Są to dwie książki (dwa tomy tekstów) "Z Rosji do Izraela" - mówił w Dwójce prof. Piotr Fast.
rozwiń zwiń