Jan Maria Kłoczowski: Jacobsen pisał, że Boga nie ma, zanim mówił o tym Nietzsche

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 17:00
- W tych czasach ważne jest intensywne myślenie o ważnych dla naszego życia rzeczach, jak miłość i szukanie bliskości drugiego człowieka. Takie intensywne myślenie ściąga dobre lektury, wierzę w to bardzo - mówił w Dwójce Jan Maria Kłoczowski.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
09:28 Dwójka 2021_03_23 Literackie witaminy.mp3 Jan Maria Kłoczowski poleca swoje lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

Andrea Wulf - "Człowiek, który zrozumiał naturę"

- Chciałbym polecić biografię Alexandra von Humboldta, czyli książkę "Człowiek, który zrozumiał naturę" Andrei Wulf. Jest to człowiek dzisiaj trochę zapomniany, a tymczasem w XIX wieku był wymieniany w Europie równie często jak Napoleon - mówił Jan Maria Kłoczowski.

- Nazywano go "Szekspirem nauki". Jest zapomniany ze zrozumiałych względów. Wszystkie książki, które pisał świadczą o holistycznym, dzisiaj już niemodnym podejściu do nauki. On uważał, że świat natury można pojąć tylko dzięki wyobraźni. Tę postać przybliżyła Andrea Wulf - dodał.

Andrea Wulf zabiera nas w podróż śladami Humboldta - w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli - i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego. Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.

Peter Jens Jacobsen - "Niels Lyhne"

Gość Dwójki polecił także inną lekturę. Była to "Niels Lyhne" Jensa Petera Jacobsena. - Książka jest niezwykła. To w tej książce pojawia się zdanie "Boga nie ma", dopiero dwa lata później powiedział to Nietzsche - mówił Jan Maria Kłoczowski. - Bohater książki Jacobsena twierdzi, że śmierć Boga daje człowiekowi wolność. Tęskni jednak za nieśmiertelnością, ale szuka jej w miłości. To książka warta przypomnienia - dodał.

Powieść "Niels Lyhne" powstała w latach 1878-1880 i jest jedną z trzech książek napisanych przez tego duńskiego pisarza. Uchodzi za jego najwybitniejsze dzieło. Opisuje losy młodego człowieka, który, doświadczony przez życie, stracił wiarę w Boga, chociaż pochodził z wierzącej rodziny. Młodzieniec sam dochodzi do wniosku, że Bóg nie istnieje, a wyniesioną z dzieciństwa wiarę w Boga próbuje zastąpić wiarą w ludzkość.

W artykule wykorzystano opis wydawcy.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jan Maria Kłoczowski (tłumacz, eseista)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 16.45

nk

Czytaj także

Jacek Giszczak: tłumaczenie Prousta to nieustająca radość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:01
- Jestem w trakcie jedynej w swoim rodzaju przygody - tak o przekładzie "Strony Guermantes", trzeciego tomu cyklu powieściowego "W poszukiwaniu utraconego czasu" mówi Jacek Giszczak, tłumacz literatury francuskiej i frankofońskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jorgos Seferis. Poeta autentyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 21:30
Bohaterem audycji był Jorgos Seferis - grecki poeta, eseista, a także laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1963. Jego sylwetkę przybliżył nam prof. Michał Bzinkowski - znawca twórczości Seferisa, a także tłumacz jego poezji.
rozwiń zwiń