Prof. Piotr Fast: polecam literaturę rosyjską z Izraela

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:00
- Przeglądałem to, co ostatnio się ukazało z literatury rosyjskiej na polskim rynku i dokonałem wyboru egoistycznego poniekąd. Są to dwie książki (dwa tomy tekstów) "Z Rosji do Izraela" - mówił w Dwójce prof. Piotr Fast.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Posłuchaj
09:11 Dwójka 2021_04_22 Literackie witaminy.mp3 Prof. Piotr Fast poleca swoje lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

"Z Rosji do Izraela" 

Pierwszy z tomów prezentuje opowiadania, a drugi fragmenty powieści. Skąd w ogóle wzięła się książka o literaturze rosyjskiej w Izraelu? - Żydzi rosyjscy wyjeżdżali w kilku falach do Izraela. Byli wśród nich pisarze, którzy mieli trudności z normalnym funkcjonowaniem w Związku Radzieckim - opowiadał.

Pierwszy tom to prezentacja kilku opowiadań. Wśród tłumaczy tego tomu znalazł się także nasz gość - prof. Piotr Fast.

- Są to pisarze w Polsce nieobecni. Szczególnie polecam Dinę Rubinę. To, co napisała zostało na język polski przetłumaczone. Jest to proza lekko nostalgiczna, refleksyjna. Natomiast pozostali pisarze są w Polsce prawie zupełnie nieznani. Postrzegają oni literaturę nie jako formę rozrywki, ale sposób na zrozumienie rzeczywistości. Równocześnie widzą literaturę jako bodziec, który może zmieniać świat - podsumował.

Czytaj także:

Drugi tom prezentuje fragmenty prozy. - To bardzo różni pisarze, należący do różnych pokoleń - mówił gość Dwójki. - Cała ta literatura usadowiona jest z jednej strony w tradycji rosyjskich Żydów, pisarstwa uprawianego jeszcze Związku Radzieckim, jak i w tradycji Izraela - podkreślił.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Piotr Fast (literaturoznawca, historyk literatury rosyjskiej)

Data: 22.04.2021

Godz. emisji: 16.45

nk

Czytaj także

"Kafka idzie do kina". Filmowe wątki w biografii pisarza

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 07:50
Czego możemy się dowiedzieć z książki Hansa Zischlera o Kafce i o jego czasach, które przypadły na okres kina niemego? Jak to wpływa na postrzeganie pisarstwa autora "Zamku"? O tym w audycji mówili Małgorzata Łukasiewicz - tłumaczka książki Zischlera oraz Łukasz Musiał - autor posłowia, tłumacz m.in. "Próz utajonych" Franza Kafki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Sobolewska - odkrywać powracając

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 17:30
- W 2020 roku dużo było powrotów do klasyki. A najlepiej gdy klasyka ta stawała się odkryciem - mówiła Justyna Sobolewska, krytyczka literatury, autorka biografii Kornela Filipowicza.
rozwiń zwiń