Jacek Hajduk: czytanie to dla mnie święto

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 17:05
- Polska szkoła eseju to moim zdaniem szczytowe osiągnięcie – i najbliższy mi fragment – literatury. Czytając te dzieła, czuję się Europejczykiem. To dokonania, które wiele mówią o nas, Polakach - w audycji "Literackie witaminy" mówił Jacek Hajduk, pisarz, tłumacz i literaturoznawca. Jakie lektury poleca? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Posłuchaj
09:23 PR2_MPLS 2021_04_23-16-47-21_literackie.mp3 Montaigne i jego wpływ na literaturę (Literackie witaminy/Dwójka)

 

To nie jest tak, że czytam tylko i wyłącznie eseistykę. Od kilku lat kieruję się w życiu błyskotliwą frazą, że byłoby cudownym doświadczeniem czytelniczym, gdyby człowiek naprawdę dobrze poznał w swoim życiu chociażby pięć książek. Staram się czytać jakościowo, a nie ilościowo, nie uważam się za mola książkowego i fanatyka czytania. Gdy czytam, traktuję to jak święto. Zwykle poświęcam moją uwagę tylko jednej książce naraz. Czytam ją powoli, z uwagą, do pewnych fragmentów wracam wielokrotnie. Wszystkie moje wybory sprowadzają się jednak do wielkiego eseistycznego zbioru, jakim są "Próby" Montaigne'a - mówił gość "Literackich witamin".

Czytaj także:

- Z "Prób" korzystam jako czytelnik i na potrzeby zajęć ze studentami. To wybitna rzecz. Wydanie zostało opublikowane w przekładzie trudnym i wymagającym. Uważam, że wszystko w jakimś sensie sprowadza się do Montaigne'a, który w swojej twórczości otwiera przed nami rodzaj portalu prowadzącego do starożytności. Jednocześnie jego dzieła to coś zupełnie nowego. "Ja" pojawia się w nich w stopniu przedefiniowanym i rozpoczyna literaturę nowożytną. Traktuję go jako ważne przęsło - podsumował Jacek Hajduk. 


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jacek Hajduk (literaturoznawca, pisarz, tłumacz)

Data: 23.04.2021

Godz. emisji: 16.47

Czytaj także

Marek Harny. Lektury związane z historią

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 17:05
Marek Harny kojarzony jest jako pisarz, którego książki nawiązują do tematyki historycznej. Czy on sam, wybierając pozycje na swoją półkę, pozostaje wierny tym zagadnieniom? – Moje lektury są rozmaite z różnych powodów. Wśród nich są też takie, które wpadną mi w ręce przypadkiem i okazują się prawdziwym odkryciem – mówił w "Literackich witaminach". 
rozwiń zwiń