Aga Zano: książkę "Dziewczyna, kobieta, inna" czyta się jak poemat

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:47
- To jest powieść, która pozostaje na długo w każdym, kto ją czyta. Mało jest dziś książek, które są pisane z tak wielką władzą nad słowem, tekstem i nad tym, w jaki sposób komunikuje się myśli i wyraża idee, a ta autorka robi to fenomenalnie - tak o książce Bernardiny Evaristo mówiła tłumaczka Aga Zano.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cristina Conti

Posłuchaj
09:01 Literackie witaminy 25.05.2021.mp3 Ulubione lektury Agi Zano (Literackie witaminy/Dwójka)

Aga Zano w "Literackich witaminach" polecała książki, które zostały w niej na długo. Jedną z nich jest bestsellerowa powieść Bernardine Evaristo "Dziewczyna, kobieta, inna", przetłumaczona przez samą rozmówczynię audycji. Jak zdradziła, ta książka nie jest awangardowa, jednak zwraca uwagę swoją formą.

- To książka bez kropek, wielkich liter i tradycyjnego podziału na narrację tradycyjną i literacką. Ale przez to czyta się ją jak poemat, przez który się płynie i wchodzi w fascynujące rejony empatii. Uważam, że to największa siła tej powieści - mówiła tłumaczka.

Czytaj też:

Brytyjska pisarka, zdaniem Agi Zano, "gra w grę z czytelnikiem, nawet go trochę podpuszcza". - Każe czytelnikowi patrzeć na jakieś zachowania, słabości, decyzje postaci w sposób krytyczny po to, żeby niespodziewanie dać nam między oczy ogromną dozą współczucia i życzliwości dla tej samej osoby i dla jej decyzji, które ocenialiśmy przed chwilą.

- O tej książce mówi się, że dotyka problemów nierówności rasowych i klasowych. Jednak przede wszystkim to powieść o kobiecości i człowieczeństwie w jego najróżniejszych aspektach - dodała Aga Zano.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Aga Zano (tłumaczka)

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 16.45

am

Czytaj także

Prof. Anna Nasiłowska: Dickinson jest fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:17
- Jej życie jest zagadką z powodu ubóstwa zdarzeń. Właściwie całe życie spędziła w jednym domu, w jednym ogrodzie, obserwując przyrodę i czytając Biblię - mówiła o poetce Emily Dickinson prof. Anna Nasiłowska, pisarka, poetka, krytyk literacki, historyk literatury współczesnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kuziak: czytanie literatury to przeżycie melancholijne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
- Chciałoby się czytać wszystko, a przynajmniej wszystko, co jest dobrą literaturą, natomiast jest to niemożliwe. Przynajmniej od pewnego czasu bez wątpienia dominują u mnie teksty czytane z powodów zawodowych, ale też nie powiem, żeby to nie było czytanie dla przyjemności - mówił w Dwójce literaturoznawca i komparatysta.
rozwiń zwiń