Herbert i Święcicki-Horosz w listach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 17:21
- To, co pozostało, a co pracowicie zrekonstruował i opatrzył rozległymi opisami Henryk Citko, kustosz z Biblioteki Narodowej, jest bardzo ciekawe. Są to głównie listy Herberta do Święcickiego - mówił o zbiorze listów "Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967" literaturoznawca i pisarz Andrzej Franaszek.
Andrzej Franaszek
Andrzej Franaszek Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Franaszek zgłębiał życiorysy m.in. Herberta i Miłosza. Obecnie mierzy się z biografią Józefa Czapskiego. Czy to wyzwanie pozostawia mu czas na niezobowiązujące lektury lub takie, po które sięga dla przyjemności?


Posłuchaj
09:26 Literackie witaminy Dwójka 2 czerwiec 2021 16_46_36.mp3 Andrzej Franaszek poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

- Postać Józefa Czapskiego, rozległość jego rożnych aktywności życiowych jest przepastna - przyznał biograf. - Nie mniej od czasu do czasu, gdzieś na marginesie, o świcie, czy po północy czytam inne książki.

Wśród nich znalazł się opublikowany w ostatnim czasie tom listów wymienianych miedzy Zbigniewem Herbertem i Henrykiem Święcickim, dziennikarzem i poetą, publikującym pod pseudonimem Henryk Horosz. - Jemu właśnie zawdzięczamy, że na łamach "Panoramy Północy" Herbert publikował cykl felietonów poświęconych malarstwu - podkreślił gość Dwójki. - Także rodzaj reportażu, dzięki któremu możemy zobaczyć jak Herbert w latach 60. wyglądał, jak mieszkał w swojej warszawskiej kawalerce.

Czytaj także:

- Życiorys Horosza jest skomplikowany i uwikłany w realia PRL-owskie - opowiadał Andrzej Franaszek. - Pełen kompromisów, których ujawnienie być może sprawiło, że Herbert zerwał tę relację, a nawet, prawdopodobnie zniszczył cześć korespondencji.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Franaszek (literaturoznawca, krytyk literacki, pisarz)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Ilona Wiśniewska: na północy Norwegii inaczej się myśli o wiośnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 21:15
- Cały zeszły rok był dla mnie czytelniczo taki istotny, bo największe ukojenie znajdowałam w czytaniu książek, które wyjaśniają w jakiś sposób moje zakorzenienie w przyrodzie. Jedna z najwspanialszych książek o Arktyce wyszła w Polsce w zeszłym roku - to "Arktyczne marzenia" Barry'ego Lopeza. To jest książka napisana w 1986 roku, a te wszystkie przemyślenia, które on miał wtedy, już prawie 30 lat temu, są opisane w taki piękny sposób - mówi pisarka Ilona Wiśniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Brykczyński: obrazy z "Mistrza i Małgorzaty" tkwią we mnie do dziś

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 17:15
- Ta książka jest tak namalowana słowami, że nie sposób tego nie widzieć i nie przeżywać obrazem - mówił w Dwójce o swojej ulubionej książce, czyli "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa Marcin Brykczyński.
rozwiń zwiń