Anna Romaniuk: "W stronę Swanna" Prousta - emocje są ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 17:00
- Wróciłam do klasyki. Ta proustowska idea czasu rozciągniętego w zdaniach i tomach zawsze była mi bliska, a teraz jest jeszcze bardziej. Podczas tej lektury trafiam na takie fragmenty, które budzą we mnie skrajny zachwyt. To jest mistrzostwo i naprawdę trudno zrezygnować po takiej lekturze z kolejnych tego poziomu - mówiła Anna Romaniuk, historyk literatury, edytorka i krytyk.
Marcel Proust - W stronę Swanna
Marcel Proust - W stronę SwannaFoto: mat.pras.

Posłuchaj
09:47 _PR2_AAC_lit_wit_ 2020_11_16-16-46-59.mp3 Ulubione lektury Anny Romaniuk (Literackie witaminy/Dwójka)

  

W wyborach literackich naszego gościa obecnie przeważa klasyka. Obok wielokrotnie już przeczytanej "Anny Kareniny" Tołstoja czy "Księgi niepokoju" Pessoi ważne miejsce zajmuje "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta.

- Wracam do lektury bardzo niewspółczesnej, bardzo klasycznej, a jednocześnie mam wrażenie, że bardzo ważnej dla mnie i nawet ważniejszej teraz niż kiedyś - opowiada Anna Romaniuk. - Czas i "teraz" zdaje się kluczowe. "Teraz" rozciągnęło nam się w czasie i zmusiło do zwolnienia trybu, w którym funkcjonowałam. I nagle okazało się, że nie mam zupełnie potrzeby podążania za nowościami, to oczywiście wyrzucam sobie (…), natomiast rzeczywiście jest tak, że wróciłam do klasyki. Już pierwsze zamknięcie przyniosło mi taki pomysł, żeby przeczytać Prousta - to takie hasło, które funkcjonuje wśród polonistów jako wyzwanie i często pozostaje w sferze niezrealizowanych marzeń. Miałam w pamięci część pierwszą, czyli "W stronę Swanna", która zachwyciła mnie. Jednak mam wrażenie, że czytając ją po raz pierwszy, nie doceniłam jej wystarczająco, więc znowu do Prousta wróciłam.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła:  Dorota Gacek 

Gość: Anna Romaniuk (historyk literatury, edytorka, krytyk, kierowniczka Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 16.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Sylwia Chwedorczuk: mamy tendencję do pisania biografii osób znanych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:35
- Jest jeszcze wiele postaci, które nie doczekały się swoich opowieści. Można byłoby się zastanowić dlaczego. Może łatwiej jest po prostu pisać o tych postaciach sztandarowych. Ale też jako autorzy czujemy, że ktoś się wtedy naszą książką zainteresuje - opowiadała w Dwójce badaczka literatury i edytorka, autorka biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brygida Helbig: lubię sfikcjonalizowane biografie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:58
- "Biegnąca z wilkami" Clarissy Pinkoli Estés wywarła na mnie ogromny wpływ. Pomogła mi zrozumieć, w jaki sposób mnie wychowano, dlaczego tak często trudno mi było przeforsować swoje potrzeby, swój projekt życiowy. Jak się z tego wyzwolić, z tego gorsetu grzecznej dziewczynki - mówiła w "Literackich witaminach" Brygida Helbig, pisarka i literaturoznawczyni.
rozwiń zwiń