Gaba Kulka i Hubert Zemler w hołdzie zespołowi Kraftwerk [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 10:53
Wokalistka Gaba Kulka i perkusista Hubert Zemler wystąpili ze specjalnym koncertem online w Dwójce, by uczcić pamięć Floriana Schneidera-Eslebena współzałożyciela zespołu Kraftwerk. Muzyk zmarł 21 kwietnia tego roku. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!

1200x660-pusty-Domowka-z-Dwojka-V2.jpg
Cykl kameralnych koncertów w Dwójce

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia organizuje koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów. Najbliższą Domówkę spędzimy w towarzystwie muzyki Kraftwerk. Na tę okazję własne opracowania utworów słynnej niemieckiej grupy przygotowali Gaba Kulka i Hubert Zemler.

- Fenomen zespołu Kraftwerk wykracza daleko poza, prawdziwe zresztą, określanie go mianem prekursorów elektronicznej muzyki popularnej - podkreślał Hubert Zemler.

Hubert Zemler: Kraftwerk był muzyczną odpowiedzią na tamte czasy >>>

- Młode pokolenie Niemców po II wojnie światowej pozostało z poczuciem pustki i wstydu za generację swoich rodziców. Młodzi Ralf Hütter i Florian Schneider-Esleben postanowili zdefiniować na nowo niemiecką tożsamość w muzyce poprzez inspirację otaczającą ich rzeczywistością. Autostrady, radioaktywność, robotyka, szybka kolej czy wreszcie komputery stały się tematami ich kolejnych albumów. Wraz z Gabą Kulką postanowiliśmy oddać hołd zjawisku Kraftwerku - Polska też przecież musiała borykać się z ponownym odkrywaniem własnej tożsamości w muzyce - dodał perkusista.


Gaba Kulka kolekcja 1200.jpg
Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

- Wybraliśmy utwory które oprócz pięknych melodii, zaczerpniętych wydawałoby się od XIX-wiecznych romantyków, zawierają ważny przekaz społeczny. Zdecydowaliśmy się na wersje oryginalne, w języku niemieckim, ponieważ oddają one znacznie lepiej nastrój tego zjawiska - tłumaczył współgospodarz kolejnego koncertu online z cyklu "Domówka z Dwójką".

***

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" miała miejsce na antenie, stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:19
- Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem - mówiła wokalistka przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń