Muzyka chasydzka w objęciach free jazzu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 19:16
Na gitarze – Raphael Rogiński, na saksofonie – Mikołaj Trzaska, na perkusji – Macio Moretti. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" przedpremierowo swój nowy materiał zaprezentowało trio Shofar.
Zespół Shofar
Zespół ShofarFoto: PR

Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w muzyce chasydzkiej i free jazzie, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.

Zobacz koncert:

Na repertuar Shofar składają się utwory pochodzące z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Obok chasydzkich nigunów (magicznych pieśni religijnych mających wprowadzać w trans i ekstazę) znajdziemy tu muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Są tu także frejlaksy, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

W 2007 roku zespół wydał debiutancką płytę "Shofar". Głównym impulsem do jej powstania było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Mosze Bieregowskiego – muzykologa, który od lat 20. XX wieku badał tradycyjne brzmienia żydowskie.

Drugi album "Ha-Huncvot" ukazał się na początku 2013 roku, a pod koniec tegoż swoją premierę miała płyta DVD z zapisem występu Shofar w warszawskim klubie Powiększenie.​

***

Transmisja koncertu odbyła się 28 listopada (sobota) na antenie Dwójki, stronie internetowej Facebooku anteny oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Ritter i Rutkowski w gąszczu fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:30
Na "Domówkę z Dwójką" zapraszali pianiści Tomasz Ritter i Hubert Rutkowski. W repertuarze m.in. preludia i mazurek Fryderyka Chopina. Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmniejsza orkiestra świata kontra "Bestia" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:31
- Jesteśmy najmniejszą, bo dwuosobową, orkiestrą świata. W "Domówce z Dwójką" wykonamy dla Państwa autorską muzykę do filmu "Bestia" Aleksandra Hertza z 1917 roku - zapowiadali Piotr Tomala i Damian Szymczak, tworzący Orkiestrę Ludwika Sarskiego. Kolejni gospodarze Dwójkowego cyklu kameralnych koncertów online zagrali w sobotę 7 listopada. 
rozwiń zwiń