ElettroVoce: w poszukiwaniu nowych możliwości wykonawczych [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:38
- Ponieważ na co dzień Akademia Muzyczna we Wrocławiu jest naszym domem, to tutaj postanowiliśmy wykonać dla Państwa ten minikoncert – mówi Agata Zubel, połowa duetu ElettroVoce, zapraszając na "Domówkę z Dwójką".
ElettroVoce
ElettroVoceFoto: Łukasz Rajchert, Tomasz Kulak/PR

Zobacz wideo

Duet ElettroVoce powstał w wyniku współpracy dwojga kompozytorów: Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Oboje charakteryzuje szczególne podejście do muzyki – fascynacja barwą, poszerzanie możliwości wykonawczych, wieczne poszukiwanie.

Ze strony Zubel, która zajmuje się również awangardową wokalistyką, była to chęć odnalezienia nowych sposobów ekspresji wokalnej. U Duchnowskiego – poszukiwanie nowych kontekstów dla tradycyjnych instrumentów. Znalazło to szczególny wyraz w wykorzystaniu ludzkiego głosu – stąd spora liczba utworów z wykorzystaniem tego instrumentu.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>


AgataZubel-ŁukaszRajchert71200.jpg
Agata Zubel: poszukiwanie jest naszą pasją

Duet ElettroVoce występował na licznych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i zagranicą. Ich utwory wielokrotnie były nagrywane przez Polskie Radio. W 2005 roku artyści otrzymali nagrodę specjalną dla najlepszego zespołu z elektroniką na prestiżowym konkursie wykonawstwa muzyki współczesnej "Gaudeamus" w Holandii. W 2008 duet został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Muzyczną za płytę "ElettroVoce" – dwupłytowy album wydany z okazji 50-lecia Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (1957-2007), zawierający zbiór ich nagrań zarejestrowanych przez Polskie Radio w latach 2004 i 2006. Pierwszą z tych płyt otwiera kompozycja "Monada 3", nagrodzona na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Rzymie.

W tym roku Agata Zubel i Cezary Duchnowski wystąpili razem na koncercie inauguracyjnym festiwalu Warszawska Jesień 2020. - W zawodzie, który uprawiamy, możemy spotykać się z cudownymi muzykami, możemy razem uprawiać muzykę, prawykonywać i wykonywać utwory – mówiła wokalistka w Dwójkowej audycji Cafe "Muza". - Im wspanialsze są te spotkania, z coraz lepszymi muzykami, z coraz lepszymi dyrygentami, tym bardziej to nas ubogaca i rozwija wszystkie aspekty: wykonawcze, kompozytorskie i twórcze.

Występu ElettroVoce miał miejsce 12 grudnia (sobota) o godz. 19.00 – transmisja o godz. 19.00 na dwojka.polskieradio.pl oraz na na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Agata Zubel muzyka współczesna
Czytaj także

"Dream lake". Agata Zubel śpiewa o aligatorze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:00
– Na płycie znajduje się m.in. cykl pieśni Lutosławskiego na podstawie kapitalnych surrealistycznych wierszy Roberta Desnosa – mówiła śpiewaczka Agata Zubel o nowym albumie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel: praca nad utworem jest za każdym razem inna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:00
- Ogromna była moja radość, kiedy dostałam list od Crumba, który miał okazję wysłuchać mojego nagrania. W liście były same superlatywy, a ja mnóstwo energii i ciężkiej pracy włożyłam w zrozumienie tego, co autor chciał powiedzieć - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Agata Zubel, kompozytorka, wszechstronna wokalistka, która otrzymała w tym roku Fryderyka w kategorii muzyka poważna za płytę z kompozycją George'a Crumba.
rozwiń zwiń