REKLAMA

Sławek i Różański. Muzyczna kontemplacja Wielkiego Tygodnia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:53
- W "Domówce z Dwójką", tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, zwrócimy się ku duchowości - mówiła skrzypaczka Maria Sławek, która dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia wystąpił z pianistą Piotrem Różańskim.
Domówka z Dwójką: Maria Sławek i Piotr Różański
Domówka z Dwójką: Maria Sławek i Piotr RóżańskiFoto: Natalia Jansen (PR)
FOTO Maria Sławek, Piotr Różański 1 fot. Natalia Jansen.jpg
Maria Sławek: nasza Domówka będzie doświadczeniem intymnym

Repertuar:

Johann Sebastian Bach – "IV Sonata c-moll BWV 1017"
"I. Siciliano. Largo"

Maurice Ravel – "Kaddish" (opr. Lucien Garban)

Eugène Ysaÿe – "Sonata na skrzypce solo op. 27 nr 2"
"Obsession – Malinconia – Danse des ombres –​ Les furies"

Olivier Messiaen – "Quatuor pour la fin du temps" ("Kwartet na koniec czasu"),
cz. VIII "Louange à l'immortalité de Jésus" ("Pochwała nieśmiertelności Jezusa")

- Wszystkie utwory, które wybraliśmy, łączy nić modlitwy: "Largo" z IV Sonaty na skrzypce i klawesyn Bacha przypomina partię skrzypiec arii "Zmiłuj się nade mną" z Pasji Mateuszowej. Z kolei "Kadisz" Ravela to transkrypcja jednej z dwóch melodii hebrajskich napisanych przez kompozytora na sopran i fortepian. To modlitwa, którą zwykle kojarzy się z rytuałem pogrzebowym, choć tak naprawdę wtedy stosuje się jego szczególną wersję, tzw. kadisz jatom - modlitwę, którą syn zmarłego odmawia przez 11 miesięcy po śmierci rodzica - opowiadała Maria Sławek, ceniona skrzypaczka, współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki, która prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Zobacz koncert:

- Z kolei Sonata na skrzypce Ysaÿe’a, choć na pierwszy rzut oka jest utworem wirtuozowskim, za pomocą wyrafinowanych środków odzwierciedla zmaganie z dwiema obsesjami belgijskiego kompozytora: bachowską Partitą E-dur i średniowieczną sekwencją "Dzień gniewu", która pojawia się w liturgii żałobnej Kościoła rzymskokatolickiego - dodała współgospodyni najbliższej "Domówki z Dwójką".

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Koncert zwieńczy finałowa część Kwartetu na koniec czasu, wielkiego dzieła Oliviera Messiaena - utworu, który autor skomponował w 1940 roku, będąc więźniem Stalagu VIII A Görlitz (Zgorzelec). "Pochwała nieśmiertelności Jezusa" bezpośrednio nawiązuje do zmartwychwstania Chrystusa, którego pamiątkę wkrótce będą świętować chrześcijanie na całym świecie.

- Od modlitwy o zmiłowanie, poprzez płacz spowodowany stratą, bunt i szaleństwo do niegasnącego światła życia - w taką duchową wyprawę zabierzemy słuchaczy radiowej Dwójki - zapraszał pianista Piotr Różański, również doktor habilitowany sztuki i adiunkt w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, którego zainteresowania artystyczno-naukowe oscylują wokół muzyki fortepianowej i kameralnej XX i XXI wieku.

***

Transmisja "Domówki z Dwójką" odbyła się w sobotę (27 marca) o godz. 19.00 – na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Ritter i Rutkowski w gąszczu fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:30
Na "Domówkę z Dwójką" zapraszali pianiści Tomasz Ritter i Hubert Rutkowski. W repertuarze m.in. preludia i mazurek Fryderyka Chopina. Koncert transmitowaliśmy na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Karpowicz: flet jest w predysponowany do śpiewania o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 17:23
- Granie na flecie to używanie poruszonego oddechu i nie ma tu zbyt wielu różnic z techniką wokalną. Stąd też te arie są bardzo wiarygodne, no i na to się zdecydowałam wybierając program inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu - mówiła flecistka, która w najbliższą sobotę (9.01) wystąpi wraz z pianistką Aleksandrą Świgut na "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń