REKLAMA

Koncert Nelsona Goernera na inauguracji Festiwalu "Chopin i Jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 23:00
Od Beethovena do Chopina - pod takim hasłem wystartował 16. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa". W maseczkach i społecznym dystansie, ale na najwyższym możliwym poziomie, z doborowym gronem wykonawców i serią znakomitych koncertów. Dwutygodniowe muzyczne święto otworzył recital światowej sławy pianisty, Nelsona Goernera.
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: Archiwum NiFC

Kariera argentyńskiego pianisty, zainicjowana w Warszawie od wyróżnienia i Nagrody Krytyków Konkursu Chopinowskiego w 1995 r., zawiodła go do najważniejszych ośrodków muzycznych świata. Nelson Goerner to dziś jeden z najwyżej cenionych artystów swego pokolenia, stały gość warszawskiego festiwalu, świetny chopinista i niestrudzony ambasador muzyki polskiej. Poeta fortepianu i mistrz interpretacji zarówno na współczesnym jak i historycznym instrumencie.

***

Program:

Ludwig van Beethoven Sonata Es-dur „Les Adieux” op. 81a, Wariacje i Fuga Es-dur na temat „Eroiki” op.35; Fryderyk Chopin Ballada As-dur op.47; Franciszek Liszt Harmonie poetyckie i religijne  nr 7 „Funerailles”, Rapsodia hiszpańska

Wyk. Nelson Goerner - fortepian

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa jest organizowany od 2005 roku w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego.

Światowej sławy zespoły i kameralistów usłyszymy aż w 10 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią w recitalach, zaś gratką dla melomanów będzie koncertowe wykonanie Hrabiny Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy w historii na instrumentach z epoki.

Większość koncertów Festiwalu będzie dostępna w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina YouTube oraz w mediach społecznościowych. 

***

Czytaj także

75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 13:32
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca się na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym.
rozwiń zwiń