Szymanowski w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 21:30
W audycji przenieśliśmy się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Alexandra Humali i sopranistka Ewa Tracz. W programie koncertu m.in. "II Symfonia" Karola Szymanowskiego w jej pierwotnym kształcie.
Koncert Filharmonii Krakowskiej
Koncert Filharmonii KrakowskiejFoto: Grzegorz Momot/PAP

Alexander Humala pap  1200.jpg
Alexander Humala: po koncertach nie mogę spać

Program:

Karol Szymanowski – Pieśni miłosne Hafiza op. 26, II Symfonia B-dur op. 19 (wersja pierwotna z 1910 roku)

wyk. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, dyr. Alexander Humala, solistka: Ewa Tracz – sopran

Transmisja ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego (koncert realizowany w ramach II Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat)

Zaprasza Alexander Humala:

***

Prawykonanie II Symfonii odbyło się z sukcesem rok po jej powstaniu, czyli w 1911 roku. W pierwotnej wersji prezentowana była w ówczesnych większych ośrodkach muzycznych Europy – Berlinie, Wiedniu, Monachium – gdzie zyskiwała uznanie i wysokie oceny. Sam Szymanowski pisał z atencją: "moja Symfonia nowa to jest instrumentalne dzieło, jakiego nigdy jeszcze żaden Polak nie napisał...". Nowa, skrócona wersja dzieła powstała w efekcie ingerencji poczynionej przed koncertem w Bostonie w 1922 roku. Usunięte zostały wówczas dwie wariacje: trzecia i siódma, i tym samym nadany został nowy, obowiązujący do dziś kształt wykonawczy tego dzieła.

Poznanie pierwotnej postaci partytury to dla melomanów i miłośników twórczości Szymanowskiego nie lada gratka! A może się to stać dzięki istnieniu źródłowego wydania "Dzieł wszystkich" kompozytora – przezornie, obok partytury późniejszej, skróconej wersji, Polskie Wydawnictwo Muzyczne zdecydowało się w jednym z tomów serii opublikować w formie faksymilowej reprodukcji rękopis pierwszej, oryginalnej części II Symfonii, byśmy mogli sięgnąć po materiał owych dwóch wykreślonych wariacji. Obecna prezentacja II Symfonii B-dur op. 19 będzie zatem jakby podróżą w czasie, powrotem do roku 1911, kiedy odbyło się prawykonanie dzieła w jego pierwotnym zamyśle i kształcie – pisze Teresa Chylińska, redaktor naukowy edycji źródłowo-krytycznej dzieł Karola Szymanowskiego, autorka monumentalnej monografii poświęconej kompozytorowi pt. "Karol Szymanowski i jego epoka".

materiały Filharmonii Krakowskiej

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 19.00


Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski
Czytaj także

Szymanowski - narcyz, mitoman, uwodziciel

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:05
- Nie zdawałam sobie sprawy, że to jest aż taka mitologia - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, muzykolog, autorka książki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim".
rozwiń zwiń