Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 09:08
- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Bruce Liu
Bruce LiuFoto: PAP/Rafał Guz

Bruce Liu otwiera festiwal w Dusznikach-Zdroju

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem.

Laureat I nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku otworzył swoim recitalem 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Z Bruce'em Liu w przerwie tego koncertu rozmawiała Róża Światczyńska, która zapytała go m.in. o festiwalowy repertuar. Jak podkreślił, "czas wyjść w końcu ze strefy Chopina". - Oczywiście, wciąż go kocham, ale każdy z nas potrzebuje jakiejś odmiany - dodał.

Od Bacha do Liszta

Podczas recitalu zabrzmiała m.in. V Suita Francuska Bacha, która – jak wyjaśnił gość audycji – jest podstawą tego koncertu. - Zaczynamy od sedna muzyki. To uroczy utwór i standardowy początek recitalu. Ballady nr 2 i 3 Chopina zaś to dla mnie dzieła szczególne poprzez poetycką inspirację Mickiewiczem – zapewne wszyscy znają historię, skrywaną za Balladą nr 2. Trzecia Ballada to dla mnie świat nimf, romantycznej fantastyki, jak ze "Snu nocy letniej" - opowiadał o swoim repertuarze.

Mogliśmy usłyszeć również Zwierciadła Ravela i Réminiscences de Don Juan Liszta, czyli fantazje na tematy z opery Mozarta Don Giovanni. - Lubię tę scenę z Don Giovanniego, kiedy on uwodzi Zerlinę, i to chyba podczas jej wesela. Pod koniec Liszt improwizuje ze wszystkimi tematami – mamy tutaj Arię Szampańską i to jest dopiero prawdziwa impreza! Nie ma dla mnie lepszego zakończenia recitalu, to wręcz rozpala ogień w publiczności.

Reminiscencje Liszta - fascynująca próba wytrzymałości

Jak przyznał Bruce Liu, Reminiscencje Liszta uważane są za jedne z najtrudniejszych utworów – wymagają bowiem ogromnej wirtuozerii. - Wydaje się, że one nigdy się nie kończą. I to stanowi problem – gdzie jest finał. To prawdziwa próba wytrzymałości - zdradził pianista. - Ale kiedy już pokonasz większość tych trudności, zaczynasz mieć wielką frajdę.


Posłuchaj
16:19 2022_08_05 20_46_29_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Z Bruce'em Liu rozmawia Róża Światczyńska (Letnia promenada/Dwójka)

 

Bruce Liu podczas wywiadu z Różą Światczyńską Bruce Liu podczas wywiadu z Różą Światczyńską

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Gość: Bruce Liu (pianista)

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 20.50


Logo sponsora Logo sponsora