REKLAMA

Marek Bracha o muzyce i degustacji wina. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:46
Czy muzyka i wino mają ze sobą coś wspólnego? Oczywiście, bardzo wiele. Przede wszystkim to, że każdemu smakują inaczej. Marek Bracha wszechstronny pianista koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych i historycznych. Ale obok muzyki wielką miłością artysty są także wino i - nie, nie śpiew... - kulinaria. O nich właśnie Marek Bracha opowiadał w audycji "Mazurek słucha". 
Marek Bracha
Marek BrachaFoto: Bruno Fidrych

Posłuchaj
59:10 2021_01_30 12_00_08_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Marek Bracha o swojej muzycznej drodze (Mazurek słucha/Dwójka)

- Fortepian to był mój osobisty wybór. Rodzice zaprowadzili mnie do szkoły muzycznej i do szkoły rejonowej i dali mi wybór. Zdecydowałem się na szkołę muzyczną i fortepian. I tak już zostało - opowiadał Marek Bracha.

Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera. Pierwszą nauczycielką 7-letniego pianisty była Marzena Jasińska, zaś pracy z instrumentami historycznymi uczył się u Geoffrey'a Goviera.

Zobacz wideo:

Koneser wina

Nie samą muzyką jednak człowiek żyje. Marek Bracha to także koneser win. - Wybrałem do audycji utwór Stinga "Message in the bottle", ponieważ Sting jest producentem wina toskańskiego o takiej właśnie nazwie - opowiadał Marek Bracha. - Od dziecka interesowałem się kulinariami. Kupowałem książki o winie, poznawałem kraje, w których wino się produkuje - mówił gość audycji. 

- Przy okazji koncertowania zdarzało mi się bywać w bardzo ciekawych miejscach związanych z winem. Staram się wtedy uczestniczyć w degustacjach - mówił Marek Bracha.

 

Czytaj także:

Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.


Teatr Wielki Opera Narodowa 1200.jpg
"Chopin i jego Europa". Od Jarzębskiego do Hoffmana

Marek Bracha jest współzałożycielem i kuratorem festiwalu WarszeMuzik, który tworzy razem z flecistką Anią Karpowicz. Festiwal muzyki kameralnej odbywa się co roku w sierpniu w przestrzeni publicznej Warszawy w wybranych ocalałych, przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Marek Bracha (pianista)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Mark Tajmanow - arcymistrz gry w szachy i na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:00
Bohaterem audycji był szachowy arcymistrz, pretendent do tytułu mistrza świata. Po porażce 0-6 z Bobbym Fischerem jego życie załamało się. Na szczęście nie do końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym może nas zaskoczyć fortepian?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 12:00
Między innymi o tym, jakie innowacje do gry fortepianowej wprowadzili twórcy najbardziej uznanych i mistrzowskich kompozycji opowiadał Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń