Grażyna Majkowska: jak większość językoznawców, jestem tradycjonalistką

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:02
- Jest z tym kłopot, że nie chcemy przyznać, tak jak to było do tej pory tradycyjnie, że formy męskie mają charakter ogólny. Odnoszą się i do kobiet, i do mężczyzn. Kiedy mówię ogół lekarzy, to jest znacznie krócej i prościej - mówiła w Dwójce prof. Grażyna Majkowska, językoznawca.

Posłuchaj
58:46 2021_05_29 12_00_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z prof. Grażyną Majkowską (Mazurek słucha/Dwójka) 
mowa wulgaryzmy 1200.jpg
Miejsce wulgaryzmów w języku polskim

W czasie audycji prof. Grażyna Majkowska odniosła się m.in. do zapożyczonego z języka angielskiego znaczenia słowa "dedykować". - Zdarzyło mi się, że mój doradca w banku podchodzi do mnie, wita się i mówi, że jest mi dedykowany. Spojrzałam na niego karcąco i powiedziałam, że przechodził niewłaściwe kursy. Kompletnie nie rozumiał, o co mi chodzi. Tak skończyła się nasza nienajlepsza współpraca - opowiadała.

Jak dodała, w tej chwili słowo "dedykować" już tak się rozpowszechniło, że właściwie używane jest bez żadnych ograniczeń. - Nawet nie wiem, czy to właściwe, podstawowe znaczenie: dedykować coś komuś, np. utwór muzyczny, nie jest teraz znaczeniem niszowym. Ja jednak już tak mam, że dobrze się czuję w każdej niszy - podkreślała prof. Grażyna Majkowska.

Zobacz wszystkie audycje "Mazurek słucha"  >>>>

Kończąc ten wątek stwierdziła, że w przypadku słowa "dedykować" mamy do czynienia z procesem rozszerzenia znaczeń, typowym dla polszczyzny. - Są to procesy charakterystyczne dla każdego języka, że pod wpływem innego wyraz zmienia znaczenie - tłumaczyła profesor.

Konsuli czy konsulów? Czy atencjusz może mieć anielskie włosy? Albo miedziane czoło? Albo anielskie włosy i miedziane czoło? Co czytać? Których lektur unikać? Między innymi jeszcze te zagadnienia poruszyliśmy w rozmowie z naszym gościem.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Grażyna Majkowska (językoznawca)

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Paweł "Pablopavo" Sołtys: polszczyzna jest cudowna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 13:25
- Uważam, że polszczyzna, w ogóle języki słowiańskie, jest cudowna. I poprzez fleksję, i poprzez pewną szelestliwość, która przeszkadza trochę w śpiewaniu, natomiast pozwala na różne inne zabawy. Autorzy polskich piosenek często o tym niestety zapominają - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz, muzyk, autor piosenek oraz lider grupy Pablopavo i Ludziki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Gawin: chciałem być twórczym człowiekiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:59
- Pisaliśmy, dyskutowaliśmy. Potrafiliśmy całą noc przegadać na tematy teoretyczne, okołofilozoficzne - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia prof. Dariusz Gawin, historyk idei, publicysta. 
rozwiń zwiń